Na cestu

Jak to bude nyní s bohoslužbami? Matice opatření pořád platí. Místo počtů jsou teď procenta

Euforii ze znovuotevření prodejen, restaurací, bazénů i větší šance dostat se na bohoslužbu může kdykoliv změnit zpřísnění vládních opatření. Od čtvrtka 3. prosince platí z rozhodnutí vlády 3. oranžový stupeň opatření. Zveřejněny byly také nové matice opatření pro jednotlivé společenské aktivity. Protiepidemiologický „PES“ aktuálně umožní otevřít kostely pro 30% kapacity míst k sezení.

Odstup mezi sedícími minimálně 2 metry

Každý duchovní správce kostela nyní musí tuto kapacitu propočítat podle velikosti chrámu. Někde to bude prostor pro více než stovku účastníků, jinde se jich vejdou jen desítky. Dbát se musí na minimální odstupy 2 metrů mezi sedícími účastníky v jedné řadě. Tento požadavek počet míst značně redukuje bez ohledu na prostornost kostela. Dále platí režimová a organizační opatření, desinfekce a větrání prostor. U stupně 3 a jakéhokoliv dalšího na celé pětibodové škále, platí zákaz hromadného zpěvu. Adventní písně ani vánoční koledy si letos v kostele všichni přítomní určitě nezazpívají.

Aktuální krizové opatření vlády (ze dne 30. 11. 2020) má platit od 3. prosince 2020 od 00:00 hodin a potrvá do 12. prosince 2020 do 23:59. Co bude dál, nedokáže nikdo predikovat. Nárůst počtu nemocných však velí k opatrnosti. Nabízená vládní opatření specifikovaná do tabulky protiepidemických opatření „PES“ umí situaci ještě více uvolnit, ale také zpřísnit.

Přehled opatření, které se týkají bohoslužeb

Stupeň 5 (fialový)

10 % kapacity míst k sezení, pouze sedící účastníci, minimální odstup 2 m mezi sedícími účastníky v jedné řadě. Režimová a organizační opatření, desinfekce a větrání prostor. Bez hromadného zpěvu.

Stupeň 4 (červený)

20 % kapacity míst k sezení, pouze sedící účastníci, minimální odstup 2 m mezi sedícími účastníky v jedné řadě. Režimová a organizační opatření, desinfekce a větrání prostor. Bez hromadného zpěvu.

Stupeň 3 (oranžový)

30 % kapacity míst k sezení, pouze sedící účastníci, minimální odstup 2 m mezi sedícími účastníky v jedné řadě. Režimová a organizační opatření, desinfekce a větrání prostor. Bez hromadného zpěvu.

Stupeň 2 (žlutý)

60 % kapacity míst k sezení, pouze sedící účastníci. Režimová a organizační opatření, desinfekce a větrání prostor. Bez hromadného zpěvu.

Reklama

Stupeň 1 (zelený)

100 % kapacity míst k sezení, pouze sedící účastníci. Režimová a organizační opatření, desinfekce a větrání prostor. Bez hromadného zpěvu

Zdroj: Matice opatření protiepidemiologického systému (PES) pro kulturu a bohoslužby

Bild von Annabel_P auf Pixabay
Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap