Poutní stezky

Pěší nebo cyklo pouť z Toskánska do Říma – Via Francigena 7. 7. – 21. 7. 2023

Cestovní agentura Poutní zájezdy nabízí novinku. Putování z Toskánska do Říma! Poslední hlavní úsek poutní cesty Via Francigena vás zavede ze Sieny přes jižní část Toskánska a Latia do věčného města Řím. Tato historická poutnická cesta ve skutečnosti začíná v Anglii, vine se přes Francii, přechází přes Švýcarsko a pokračuje do Itálie, kde se soustřeďujeme na poslední úsek, který vede po staré římské cestě Via Cassia. Délka trasy ze Sieny do Říma je cca 250 kilometrů. Paralelně lze absolvovat pouť i na kole.

Termín: 7. 7. – 21. 7. 2023

Cena: 14.950 Kč

V ceně je zahrnuto: lux bus dle programu, 12x ubytování po pěší trase, která je lemována turistickými ubytovnami (casa, ostello, camp, jednoduché hotely), 2x snídaně, duchovní doprovod – průvodce

V ceně není zahrnuto: městská taxa – platí se na místě, sedadlo v přední části autobusu 390 Kč

Možné příplatky (doporučujeme): komplexní cestovní pojištění včetně storna zájezdu, pojistné krytí do výše 80 % storno poplatku 1.170 Kč, nebo pojištění pandemic včetně onemocnění na Covid 19 v ceně 1.560 Kč

Program zájezdu:

1. den: Odjezd z Bratislavy večer, noční jízda do Itálie.

2. den: Dopoledne příjezd do Sieny (UNESCO), rodiště sv. Kateřiny. Historické centrum s náměstím Piazza del Campo, katedrála se světoznámou mramorovou výzdobou (vstup 8 EUR). Dominikánský kostel s relikvií sv. Kateřiny a sanktuárium sv. Kateřiny nad jejím rodným domem. Ubytování.

3. den: Ze Siena do Ponte Arábie, 29,8 km

Vyžaduje se přiměřená kondice. Silnice jsou snadno dostupné, mírně zvlněné.

Výchozím bodem pro většinu poutníků a pěších turistů, kteří procházejí poslední úsek Via Francigena ze Sieny do Říma, je mohutná katedrála v Sieně – Cattedrale di Santa Maria Assunta. Při pohledu od hlavního vchodu katedrály uvidíte komplex Santa Maria della Scala, ve kterém dnes sídlí muzeum a kdysi sloužila jako ubytovna pro poutníky.

V knihkupectví komplexu muzea (vchod do Palazzo Squarcialupi) se vydávají poutní průkazy, které vás oficiálně označují jako poutníka. Pomůže vám to integrovat se do poutní infrastruktury na Via Francigena – včetně přístupu do poutních ubytoven na cestě do Říma. Od katedrály přejedete starým městem pár uliček na obrovské Piazza del Campo, nepřehlédnutelné centrální náměstí Sieny. Odtud jděte po Via di Pantaneto nebo Via Roma na jih.

Porta Romana, bývalá městská brána Sieny, označuje jižní konec města. Chvíli potrvá, než opustíte metropolitní oblast Siena. Po přejetí vesničky Isola d’Arbia zažijete čisté Toskánsko: více než polovinu cesty se budete přesouvat mezi poli a mírně zvlněnými kopci. Krajina daleko od říčních údolí se zejména od babího léta stává pustou. Oblast Crete Senesi, jižně od města Sieny, má mírně zvlněný terén a někomu může připomínat polopoušť či měsíční povrch. Tento dojem umocňuje především výrazně šedé zbarvení zdejší jílovité půdy. Ráz země dotváří i její řídké osídlení spolu s přítomností středověkých klášterů. Největší z nich byl vybudován na kopci Monte Oliveto. Na svazích kopců najdeme malá vinařská městečka (Montalcino, Montepulciano), cypřišové a borové aleje i osamocené statky. Kromě vína je region známý produkcí lanýžů.

4. den: Z Ponte d´Arbia do San Quirico d´Orcia, 27,5 km

Cesta z Ponte d’Arbie do San Quirico d’Orcia začíná v oblasti Crete Senesi a končí v rozlehlém údolí řeky Val d’Orcia. Poměrně holé, mírně zvlněné kopce se střídají se zelenými údolími řek. Polní cesty a úzké uličky vedou na jih. Když se dostanete do San Quirico d’Orcia, vašimi hlavními společníky jsou příroda, izolované farmy a malebné vesničky. Etapová destinace San Quirico d’Orcia je malebné městečko s řadou historických památek.

5. den: Ze San Quirico d´Orcia do Radicofani, 34,4 km

Ze San Quirico d’Orcia do Radicofani budete procházet údolím Val d’Orcia. Řeku Orcia, od které má toto velmi rozsáhlé říční údolí své jméno, přejdete pár kilometrů za San Quirico d’Orcia u historického lázeňského města Bagno Vignoni. Cestu lemují kopce, malé řeky a sleduje Via Cassia, starobylou římskou cestu z Říma do Toskánska. Tady vede dnešní „Via Cassia“, italská státní silnice SS2, kterou však přejdete jen párkrát. Etapový cíl Radicofani se nachází ve výšce 780 metrů nad mořem, mírné stoupání začíná asi 8 km od tohoto malebného místa.

6. den: Z Radicofani do Acquapendentu 23,3 km

Cesta z vysokohorského Radicofani po pohodových chodnících s nádhernými výhledy klesá na jih. Pro mnohé turisty patří prvních pár kilometrů z Radicofani k nejkrásnějším z celé jižní Via Francigena. Asi po 10 km přijdete do městečka Ponte a Rigo – zde se cesta rozděluje na dvě varianty. Jedete „klasickou“, kratší verzí, částečně po nové Via Cassia, italské státní cestě SS2 do cíle etapy Acquapendente. Vedle silnice vedou polní nebo turistické stezky, ale pár kilometrů vede i po asfaltce. Před vesničkou Centeno opustíte Toskánsko a vstoupíte do regionu Lazio. Z Centena je to do etapového cíle Acquapendente ještě asi 8 km.

7. den: Z Acquapendentu do Bolsena 24,3 km

Region Lazio je před vámi! Z městečka Acquapendente pojedete asi 2,5 km po nové asfaltové Via Cassia a Strada Torre Alfina na jihovýchod, poté za továrnou odbočíte doprava na jih. Po obou stranách cestu lemují louky a pole. Asi po 10 km se dostanete na Via Cassia (SS2), odkud je to asi 1 km do města San Lorenzo Nuovo, nejvyššího bodu této etapy, kde poprvé uvidíte jezero Bolsena. Následně cesta klesá po polních a vedlejších cestách přes lesy, pole a zahrady s olivovníky k jezeru a do Bolseny.

8. den: Z Bolsena do Montefiascone 18,7 km

Etapa vede podél východního břehu jezera. Stoupá a klesá přes pole, olivové háje a řídké lesy a nabízí krásný výhled na jezero Bolsena. Asi po 12 km (včetně krátkého úseku po nové Via Cassia) odbočíte doleva a posledních 6 km pojedete po chodníčcích a vedlejších cestách do malebného městečka Montefiascone.

9. den: Z Montefiascone do Viterbo 19,5 km

Etapa začíná na skutečně historické půdě. Z Montefiascone prvních 6 km mírně klesá. Vede po antické římské cestě Via Cassia. Následuje pozvolné stoupání na místo panoramatického výhledu na louky a pole. Cesta pokračuje po polních a turistických stezkách relativně rovinatou krajinou Lazio. Asi v polovině trasy se nacházejí horké prameny a mělké bazény Bagnaccio. Do centra hlavního města provincie Viterbo je ještě 7 km.

10. den: Z Viterbo do Vetralla 18,7 km

Od katedrály San Lorenzo vede stezka 3 km na západ, poté odbočí doleva v oblasti před Terme del Papi. Etapa je v první polovině relativně rovinatá, ve druhé mírně kopcovitá a dominují v ní pole, háje a usedlosti. Několikrát v první polovině přejdete přes dvouproudovku Strada Stadale 675 Umbro-Laziale (SS 675) nebo vedle ní. Následně uvidíte příjezdovou cestu na novou Via Cassia (SS 2) ve směru na Vetrallu. Asi 300 m je zacházka do Terme di San Sisto. Jelikož etapa nabízí relativně málo scénických prvků nebo gastronomických možností, termální lázně jsou dobrou příležitostí k odpočinku před pokračováním do Vetrally.

11. den: Z Vetrally do Sutri, 23,2 km

Chodník vede nejdříve mezi poli a osadami asi 3,5 km na okraj přírodní rezervace Lago di Vico. Na okraji lesa odbočíte doprava, budete kráčet mezi nádhernými impozantními listnatými stromy několik kilometrů na jihovýchod. Nejvyššího bodu této etapy dosáhnete krátce před východem z lesa. Následují lískové plantáže a cestičky lemované mohutnými duby. Asi půl kilometru po překročení nové Via Cassia (SS 2) vás stezka zavede vedle ruin kláštera Torre d’Orlando a později k etruské hrobce. Asi 7 km před Sutri je malebná vesnička Capranica, ideální k odpočinku. Poslední kilometry opět vědí krásnými turistickými stezkami vedle zemědělských plantáž.

12. den: Ze Sutri do Campagnano di Roma, 27,1 km

Mezi pole a louky Lazia pokračujte směrem na Campagnano di Roma. Významnými zastávkami jsou vesnice Monterosi na okraji pohoří Sabatini (Monte Sabatini) a vodopády Monte Gelato, které uvidíte, když přejedete přes řeku Treja v přírodním parku Vale del Treja. Etapový cíl Campagnano di Roma se nachází na kopci, panoramatická stezka před ní nabízí krásné výhledy na okolní krajinu.

13. den: Z Campagnano di Roma do La Storta, 24,3 km

Budete obdivovat přírodu Lazia. Cesta vede přes dubové lesy a pole přes klidné údolí Valle del Sorbo a přírodní park Parco di Veio na jih. Nacházíte se v okolí Říma (Agro Romano), u komunální hranice vesnice a přírodního parku Formello. Asi po 18 km projdete přes potok Torrente Cremera, poté se vydáte posledních pár kilometrů do vesničky Isola Farnese s pozoruhodným Castello Farnese. Asi po třech dalších kilometrech po asfaltu dojedete do cíle etapy La Storta.

14. den: Z La Storta do Říma, 27,2 km

Řím vám dnes leží u nohou! Z La Storta pojedete po nové Via Cassia téměř 6 km, dokud neprojdete Římským obchvatem. Potom vás cesta povede asi 4,5 km přes římskou rekreační oblast Riserva Naturale dell’Insugherata. Dostanete se do města, přes park při vyhlídce Monte Mario pojedete téměř pořád na jih až na Náměstí svatého Petra s bazilikou svatého Petra. Večer odjezd noční jízdou na Slovensko.

15. den: Příjezd na Slovensko.

Program je spojen s každodenní mší.

Poutní cesta Via Francigena

Novinka! Putujte s námi z Toskánska do Říma! Poslední hlavní úsek poutní cesty Via Francigena vás zavede ze Sieny přes jižní část Toskánska a Latia do věčného města Řím. Tato historická poutnická cesta ve skutečnosti začíná v Anglii, vine se přes Francii, přechází přes Švýcarsko a pokračuje do Itálie, kde se soustřeďujeme na poslední úsek, který vede po staré římské cestě Via Cassia. Délka trasy ze Sieny do Říma je cca 250 kilometrů. Paralelně lze absolvovat pouť i na kole.

Reklama

Ta je zčásti lemována starobylými kameny, po kterých Římané kráčeli před staletími. Krajinu charakterizuje rovinatý terénem, někde je mírné stoupání a klesání, olivové háje, lískové plantáže, louky a světlé listnaté lesy. Sopečná činnost, která formovala zemi, dává o sobě vědět díky horkým pramenům a kráterovým jezerům, které jsou po trase. Stejně tak malebná městečka jsou skvělým důvodem k obeznámení se s krásami starobylé architektury se středověkým nádechem.

Délka trasy ze Sieny do Říma je asi 250 kilometrů a lze ji ujít za přibližně 12 dní. Počáteční a konečný bod každé etapy byl strategicky naplánován v jednom z malebných míst, což vám umožní každý den poznávat autentický italský šarm. Paralelně lze absolvovat pouť i na kole.

Více informací o nabídce cestovní agentury Poutní zájezdy najdete zde.

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap