Příběhy

V Českém Těšíně zemřel Mons. Adam Rucki, horlivý kněz, exercitátor a biskupský vikář pro duchovní povolání (aktualizováno)

Uprostřed adventního očekávání byl na věčnost povolán Mons. Adam Rucki, biskupský vikář pro péči o duchovní povolání, spirituál kněží a exercitátor. Zemřel v sobotu 12. prosince 2020 v Českém Těšíně ve věku nedožitých 70 let. O úmrtí kněze informovala ostravsko-opavská diecéze na svém webu. Kněží farnosti Český Těšín, kde zemřelý duchovní působil, byli od středy 8. prosince v karanténě. Poslední rozloučení se zesnulým knězem bude v sobotu 19. prosince.

Rodák z Bukovce u Jablunkova byl vězněm totalitního režimu

Mons. Rucki se narodil  8. ledna 1951 v Bukovci u Jablunkova. Po maturitě na českotěšínském gymnáziu v roce 1969 vstoupil do olomouckého kněžského semináře a 30. června 1974 přijal v Českém Těšíně kněžské svěcení pro českotěšínskou apoštolskou administraturu. Poté působil jako kaplan nejprve v Havířově-Bludovicích, v letech 1976 až 1977 ve Frýdku a posléze v Třinci. Od roku 1978 byl současně administrátorem excurrendo ve Stříteži. V roce 1984 byl zatčen za organizování nepovolených biblických čtení pro mládež, držen ve vazbě v Ostravě a nakonec odsouzen k šestiměsíčnímu trestu odnětí svobody za trestný čin maření dozoru nad církvemi a náboženskými společnostmi; kromě toho mu byl dočasně odňat státní souhlas k výkonu duchovenské činnosti. (Jeho vzpomínky na toto období zmapoval projekt Paměť národa.)

Spirituál kněžského semináře a horlivý kazatel

Po propuštění pracoval krátce jako dělník v Jablunkově. V roce 1985 byl ustanoven farním vikářem ve Valašských Kloboukách a od 1. srpna 1989 se stal farářem v Napajedlích, odkud spravoval excurrendo také farnost Spytihněv a do roku 1990 i farnosti Pohořelice a Lhota u Malenovic. Od roku 1993 byl rovněž děkanem zlínského děkanátu. Roku 1995 odešel do Olomouce, kde působil jako spirituál Arcibiskupského kněžského semináře až do svého jmenování biskupským vikářem pro péči o duchovní povolání v ostravsko-opavské diecézi v roce 2005. Dne 12. ledna 2012 jej papež Benedikt XVI. jmenoval kaplanem Jeho Svatosti. 

Reklama
Mons. Adam Rucki byl horlivým exercitátorem. Zde během adventní duchovní obnovy v Břežanech u Znojma v roce 2018. Foto: http://www.hedvicky.cz/

Koronavirus na faře v Českém Těšíně

Mons. Adam Rucki byl součástí farního týmu ve farnosti Český Těšín. Duchovní správce farnosti Mons. Jan Svoboda v úterý 8. prosince informoval věřící prostřednictvím webu farnosti o karanténě duchovních z důvodu potvrzení Covidu-19 u jednoho z kněží. „Od Slavnosti P. MARIE, POČATÉ BEZ POSKVRNY PRVOTNÍHO HŘÍCHU jsme my kněží na faře, kvůli onemocnění nemocí Covid-19 jednoho z nás, v karanténě. Děkujeme za vaše pochopení a prosíme o modlitbu.“

Podle vyjádření duchovního správce farnosti nebyl Mons. Adam Rucki pozitivně testován na koronavirus. Antigenní test mu ve čtvrtek 10. prosince vyšel negativní. V sobotu 12. prosince zemřel náhle. Celá zpráva na webu farnosti Český Těšín.

Foto: Pavel Zuchnický/www.doo.cz

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap