Poutní stezky

Cyrilometodějská stezka přivádí poutníky na Velehrad ze čtyř směrů

Pro mnohé poutníky v těchto časech nedosažitelnou Compostelu může nadchnout k pěšímu putování Cyrilometodějská stezka. Na Velehrad lze po ní připutovat ze čtyř směrů. Celkem je logem svatých věrozvěstů vyznačeno 450 kilometrů. Pro pěší poutníky jsou vydány mapky i pasy na sbírání razítek. V cíli čeká na každého, kdo pěšky urazí alespoň 15 kilometrů, pamětní list.

Podle sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje se dá po této stezce na poutní místo Velehrad vydat v kteroukoliv roční dobu. Poutní stezka využívá dálkové trasy Klubu českých turistů.

Směrovky KČT jsou podél těchto tras označeny nálepkou se symbolem věrozvěstů, ale orientovat v terénu se dá i prostřednictvím mapového portálu mapy.cz, kde jsou značené turistické trasy zaneseny pod názvem Cyrilometodějská stezka.

Start v Žítkové, Jablunkově, Vranově u Brna nebo v Mikulčicích

Zájemci mohou vyzkoušet například trasu Žítková –Velehrad, Jablunkov – Velehrad, Vranov u Brna – Velehrad nebo Mikulčice – Velehrad. Mapy a pasy lze bezplatně získat v tzv. InfoPointech Cyrilometodějské stezky. Pokud poutníci do pasu nasbírají alespoň tři razítka podél trasy a ujdou pěšky alespoň doporučených 15 kilometrů, mohou dostat ve velehradském informačním nebo turistickém centru pamětní list jako upomínku vykonané cesty.

O podporu celoročního individuálního putování na Velehrad se tímto způsobem snaží mezinárodní neziskové sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje. Trasy jsou značeny obousměrně, Velehrad tedy nemusí být jediným cílem putování, jenom zde ale na poutníky čeká speciální pamětní list. Podrobné informace včetně seznamu InfoPointů najdou zájemci na www.putujmebezhranic.cz

„Trasy s tematikou pobytu a očisty v přírodní krajině, návratu ke kulturním kořenům a posouvání vlastních hranic spojují významnější archeologické lokality, poutní místa, sakrální a jiné památky a  prochází krajinou ideální pro pěší putování. V České republice bylo vyznačeno již kolem 450 kilometrů cyrilometodějských tras. Pasy a mapy si lze vyžádat ve vybraných infocentrech nebo na zlínském sekretariátu sdružení na 22. budově továrního areálu,“ uvedla Martina Janochová ze sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje.

Více na www.putujmebezhranic.cz, www.cyril-methodius.cz

Foto: www.putujmebezhranic.cz

Reklama
Reklama

Reklama
Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap