Poutní stezky

Cyrilometodějská stezka přivádí poutníky na Velehrad ze čtyř směrů

Pro mnohé poutníky v těchto časech nedosažitelnou Compostelu může nadchnout k pěšímu putování Cyrilometodějská stezka. Na Velehrad lze po ní připutovat ze čtyř směrů. Celkem je logem svatých věrozvěstů vyznačeno 450 kilometrů. Pro pěší poutníky jsou vydány mapky i pasy na sbírání razítek. V cíli čeká na každého, kdo pěšky urazí alespoň 15 kilometrů, pamětní list.

Podle sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje se dá po této stezce na poutní místo Velehrad vydat v kteroukoliv roční dobu. Poutní stezka využívá dálkové trasy Klubu českých turistů.

Směrovky KČT jsou podél těchto tras označeny nálepkou se symbolem věrozvěstů, ale orientovat v terénu se dá i prostřednictvím mapového portálu mapy.cz, kde jsou značené turistické trasy zaneseny pod názvem Cyrilometodějská stezka.

Start v Žítkové, Jablunkově, Vranově u Brna nebo v Mikulčicích

Zájemci mohou vyzkoušet například trasu Žítková –Velehrad, Jablunkov – Velehrad, Vranov u Brna – Velehrad nebo Mikulčice – Velehrad. Mapy a pasy lze bezplatně získat v tzv. InfoPointech Cyrilometodějské stezky. Pokud poutníci do pasu nasbírají alespoň tři razítka podél trasy a ujdou pěšky alespoň doporučených 15 kilometrů, mohou dostat ve velehradském informačním nebo turistickém centru pamětní list jako upomínku vykonané cesty.

O podporu celoročního individuálního putování na Velehrad se tímto způsobem snaží mezinárodní neziskové sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje. Trasy jsou značeny obousměrně, Velehrad tedy nemusí být jediným cílem putování, jenom zde ale na poutníky čeká speciální pamětní list. Podrobné informace včetně seznamu InfoPointů najdou zájemci na www.putujmebezhranic.cz

Reklama

„Trasy s tematikou pobytu a očisty v přírodní krajině, návratu ke kulturním kořenům a posouvání vlastních hranic spojují významnější archeologické lokality, poutní místa, sakrální a jiné památky a  prochází krajinou ideální pro pěší putování. V České republice bylo vyznačeno již kolem 450 kilometrů cyrilometodějských tras. Pasy a mapy si lze vyžádat ve vybraných infocentrech nebo na zlínském sekretariátu sdružení na 22. budově továrního areálu,“ uvedla Martina Janochová ze sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje.

Více na www.putujmebezhranic.cz, www.cyril-methodius.cz

Foto: www.putujmebezhranic.cz

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap