Hudba Poutní místa

Kytarový virtuos Štěpán Rak oslaví na poutním místě Cvilín své 77. narozeniny

Světoznámý kytarový virtuos Štěpán Rak si zamiloval poutní místo Cvilín u Krnova natolik, že v něm rok co rok pořádá své narozeninové koncerty. V neděli 7. srpna v kostele Panny Marie Sedmibolestné a Povýšení sv. Kříže oslaví 77 let svého života. Koncert začíná v 17.00 hodin a pořádá jej Římskokatolická farnost v Krnově a Hudební sdružení Krnov v rámci festivalu Setkání s duchovní hudbou s podporou Města Krnova. Vstupné je dobrovolné.

Umělec, který se svými koncerty a recitály procestoval celý svět, hrál v mnohých věhlasných koncertních sálech a chrámech, stále považuje poutní místo na Cvilíně za jedno z nejkrásnějších a velmi rád se sem vrací. V jeho úpravě pro kytaru v programu zazní například hudba renesančních a barokních tabulatur  a  jeho významná vlastní díla. 

Reklama

„Cvilín se závratně blíží!“ Napsal Štěpán Rak na svůj facebookový profil v neděli 31. července a dodal: „Jsem rád, že se letos opět můžeme setkat na Cvilíně, kde koncertem v předvečer mých 77. narozenin se pokusím kytarovými tóny rozeznít posvátný prostor poutního kostela. Těším se na vás. Váš Štěpán Rak.“  

Skromný a velkorysý Štěpán Rak je znám také pořádáním benefičních koncertů. Často celý výtěžek koncertu včetně honoráře věnuje na pomoc potřebným. Takto i poutnímu kostelu na Cvilíně opakovaně přispěl finančním darem na opravu fresek. Na začátku roku 2020 uspořádal také koncert na podporu rodin obětí střelby ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Sbírkové konto se díky jeho iniciativě rázem navýšilo o více než 30 tisíc korun.

Foto: Radek Šipka/Spolek Člověk a Víra

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap