Kláštery

Největší výstava perníkových chaloupek je v cisterciáckém klášteře Zwettl

Cukrářský mistr Peter Forstner, který provozuje svou cukrářskou výrobu v dolnorakouském Zwettlu, připravil v pořadí již 26. adventní výstavu perníkových chaloupek. Domečky z perníkového těsta zdobené sladkou cukrovou polevou jsou vystaveny oranžérii cisterciáckého kláštera Zvettl až do 18. prosince 2022. Letošním mottem je slogan „Perníková chaloupka – sladké pokušení“.

Vystavovat začal Petr Forstner před 25 lety. Tehdy měl z perníku postavených sedm chaloupek. Nikdo si podle jeho slov nedokázal představit, že z nápadu bude jednou největší evropská výstava perníkových domečků. Se svým týmem rok co rok zadělává medové těsto a tvoří chaloupky nejrůznějších pohádkových tvarů. Pro letošní sezónu začal se svými spolupracovníky tvořit už v červnu.

Více než 700 kilo těsta a cukrovinek

Peter Forstner se svými kolegy s perníkovým těstem strávili více než tisíc hodin. Spotřebovali více než 700 kilo mouky, medu, marmelády, ale také marcipánu, ořechů a sušeného ovoce. V letošním roce jsou perníkové domečky stylovány do období od podzimu do zimy se spoustou sněhu. Samozřejmě sladkého z našlehané cukrové polevy.

Na perníkové chaloupky se jezdí dávat hosté z celého Rakouska i Evropy jezdí do Zwettlu obdivovat řemeslnou zručnost a umění místních perníkářů. Pekařští mistři letos v listopadu nabídli také dva víkendové kurzy tvoření. Výstava, která každoročně přiláká do areálu cisterciáckého kláštera tisíce návštěvníků, byla kvůli covidu v roce 2020 a 2021 zrušena.

Klášter nabízí také prohlídky a betlém

Návštěva Zwettlu během adventu je prostě sladký zážitek. Kromě prohlídky perníkových chaloupek si mohou zájemci zakoupit i cukroví z perníkového těsta nebo vychutnat různé kulinářské speciality v klášterní restauraci nebo kavárně. O návštěvu stojí i klášterní kostel i samotný klášter. Adventní prohlídky, která zahrnuje i vyřezávaný betlém z roku 1893, zde organizují však již jen ve čtvrtek 8. prosince a 10. a 11. prosince 2022. Vstupenky v ceně 9 euro jsou k dostání v klášterním obchůdku od 13.00 do 16.00 hodin.

Reklama

Adventní výstava perníkových chaloupek v klášteře Zwettl je otevřena denně až do 18. prosince mezi 10. a 17. hodinou. Za vstupné se platí 4 eura. Děti do 12 mají vstup na sladkou výstavu zdarma. Předem nahlášeným skupinám nabízí pořadatel průvodce výstavou. Na prohlídku je třeba si vyhradit od 45 o 60 minut, aby jste si stihli prohlédnout všechny detaily medových domečků.

Více k výstavě a pořadateli na webu cukrářství www.kaiserfranz.at nebo stránce kláštera Zwettl https://www.stift-zwettl.at/.

Foto z výstavy v roce 2018. Autor snímků: Pavel Siuda

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap