Příběhy

Poutník P. František Lízna, SJ je ve vážném stavu hospitalizován s nemocí Covid-19

Jezuité na svém profilu sociální sítě Facebook vyzvali v úterý 2. března 2021 k modlitbě za svého spolubratra P. Františka Líznu, SI. Byl hospitalizován s těžkým průběhem koronavirové nákazy. „Všichni obyvatelé fary na Vyšehorkách jsou bohužel pozitivně testováni na Covid-19. Nejhůře je na tom jezuita František Lízna, který momentálně leží v olomoucké fakultní nemocnici ve velmi vážném stavu. Prosíme o modlitbu!“

Reklama

P. František Lízna (*1941) je duchovním správcem farnosti Vyšehorky u Mohelnice a jeden z nejznámějších českých poutníků. Jeho deníky o pěších poutích do Santiaga de Compostela, Fatimy, na Krym, do Švédska po stopách sv. Brigity nebo do italské Sieny za sv. Kateřinou Sienskou oslovily tisíce následovníků.

P. František Lízna je výraznou osobností katolické církve. V době totality byl pronásledován komunistickým režimem a pětkrát vězněn. Do roku 1989 působil převážně v dělnických profesích a v oblasti zdravotnictví. Veřejně mohl své kněžské povolání vykonávat až po politických změnách v roce 1989. Je signatářem Charty 77, kterou podepsal v roce 1978. Po sametové revoluci působil v Brně a ve věznici v Kuřimi a stal se vyhledávaným exercitátorem. Zaměřuje se na pastoraci Romů, vězňů a bezdomovců.

Ve svých 66 letech se pěšky vydal ze slovensko-ukrajinské hranice až do krymského Chersones, spojeného s věrozvěsty Cyrilem a Metodějem. Na cestu dlouhou 1607 km se vydal z východoslovenského Kremence v pokročilém stádiu rakoviny. Po absolvování pouti se z nemoci zcela uzdravil a mohl absolvovat ještě celou řadu poutních cest.

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap