Poutní stezky

Stezku svaté Barbory krajinou se staletou báňskou tradicí najdete na Slovensku

Bánská Bystrica, Bánská Štiavnica a Kremnica – to jsou jen tři nejznámější hornická města na trase Barborské cesty, po níž se již pět let vydávají pěší poutníci. Stezka je vyznačena v krajině středního Slovenska a odkazuje na starou báňskou tradici tohoto regionu. Barborská cesta měří 186,2 km a její start i cíl je v Banské Bystrici. Projít se dá pěšky za 9 dní a poutníci během jednotlivých etap navštíví významná města a obce, které spojuje těžba nerostů.

Mapa stezky sv. Barbory tvoří siluetu světice.

Autoři projektu se při trasování jednotlivých etap inspirovali nejen báňskou historií regionu, ale také siluetou postavy světice. Symbolem stezky je silueta věže na žlutém poli a 29 dřevěných věží slouží na trase také jako rozcestníky. Každá z věží upozorňuje na významná a pozoruhodná místa na stezce. Věž má symbolická tři okna, která znamenají tři úrovně poznání a zároveň odkazují za legendu o sv. Barboře, která měla být vězněná ve věži za to, že se stala křesťankou. Z úcty k Nejsvětější Trojici měla nechat vybourat ve věži třetí okno, aby tak znázornila symboliku Boha Otce, Syna a Ducha svatého.

Poutní trasu Barborská cesta lze absolvovat nejen pěšky, ale i na kole. Terén je příznivý pro oba způsoby pohybu. Žluté směrovky s černou věží vedou poutníky malebnou krajinou. Cesta je strategicky rozdělená na úseky mezi jednotlivými obcemi s ohledem na dostupnost ubytovacích zařízení a restaurací s možností ochutnávky místních specialit. Na trase funguje také možnost přepravy zavazadel.

Reklama

A co vše na Barborské cestě navštívíte? Z Banské Bystrice se dostanete do obce Staré Hory, dále je na trase Skalka, Kremnica, Sklené Teplice, Banská Štiavnica, Bacúrov, Zvolen, Hronsek a znovu Banská Bystrica.

Všechny další potřebné informace najdete na https://barborskacesta.sk/

Partnerským projektem Barborské cesty je v Rakousku poutní stezka Johannesweg, která leží v Horním Rakousku nedaleko hranic s Českou republikou.

Bild von Cosmin Iovan auf Pixabay
Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap