Fotoevangelium

4. neděle adventní: Maria ve škole

Nemám ve zvyku v těchto textech psát o Panně Marii, pokud nepadne nějaký její svátek přímo na neděli. Dnes to však bude o ní…

Když jsme kdysi ve formaci několik týdnů probírali téma Panna Maria, přečetli jsme z lekcionářů všechny texty Starého i Nového zákona, které církev na Boží Matku vztahuje. Je jich kolem třiceti. Dávají velmi ucelený pohled na to, kým vlastně Maria je. Ale ze všech vlastností, které jsme přebírali, mi nejvíc v paměti i srdci utkvěl pohled na Marii jako na Ježíšovu učednici. Vzpomněl jsem si na to při čtení dnešního evangelia o Zvěstování, které bych nazval Maria vstupuje do Ježíšovy školy.

V mnoha věcech, které Maria prožívala, ji neumíme následovat. Matka a zároveň panna, milostiplná, nanebevzatá, sedmibolestná… to vše jsou pro nás nedosažitelné mety. Ale žít s Ježíšem a být mu k dispozici je něco, v čem můžeme Marii ochotně a úspěšně napodobovat.

Základem toho všeho u Marie bylo rozhodnutí – to z dnešního evangelia. A pak jeho věrné dennodenní uskutečňování. „Potřebuji Ježíšovi navařit. Musím mu zaplátat tu díru na šatech. Dnes budu prát. Třeba zamést. Půjdeme po vodu, vezmu Ježíše s sebou…“ Celý den naplnit jednáním, mluvením, myšlením, které je soustředěno na Ježíše. Jak jsem to psal v jednom z nedávných textů, potřebujeme být Ježíšovi k dispozici. To je Ježíšova škola.

Reklama

Už jsi do ní vstoupil? Pokud nevíš, jak se v ní chovat, koukej na Marii. Peří, vaří, uklízí… s Ježíšem. To vše jsou obyčejné věci, které však ve spojení s Bohem dostávají rozměr věčnosti.

Převzato a přeloženo do češtiny s laskavým svolením autora ze Slovenska. Děkujeme do žilinské diecéze.

Fotka od Foundry Co z Pixabay

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap