Koncerty, které nabídne 18. ročník Svatováclavského hudebního festivalu, budou zážitkem. Ten první přijde na řadu již v pátek 3. září v katedrále Božského Spasitele v Ostravě. Autoři scénáře programu pro festival roku 2021 vybrali na zahajovací koncert Rossiniho slavnostní mši „Petite Messe Solennelle“ provedenou Národním orchestrem Polského rozhlasu. Koncert začíná v 19.00 hodin.
Festival zahájí Rossiniho slavnostní mše v katedrále v Ostravě
Fascinující dynamická mše vznikla z pera italského hudebního génia ve velkém finále jeho života – v době, kdy uplynulo téměř 40 let od premiéry jeho poslední opery. Nejedná se o kajícnou prosbu hříšníka, jako u skladeb jiných autorů, ale o (pro Rossiniho typickou) skladbu na zakázku, která v sobě prvky dramatických gradací, barevné škály i žhnoucí intenzity rozhodně nezapře. Díky exkluzivním hostům festivalu, orchestru NOSPR s jeho šéfdirigentem Lawrencem Fosterem, slibuje její provedení strhující zážitek.
„Opravdu mě těší, že náš 18. ročník otevíráme jedním z nejlepších evropských orchestrů – NOSPR, jehož hostování jsme plánovali již na minulý rok, ale kvůli pandemii jsme na něj museli počkat. Věřím, že to bude strhující zážitek, vlastně skoro operní, protože Rossini ani v tomto duchovním díle nezapřel svého dramatického génia… a to vše se skvělými sólisty a nejlepším českým sborem, co víc si po takové kulturní odmlce hned na začátek přát.“ uvádí ředitel a zároveň dramaturg SHF Igor Františák.
Dvořákovo oratorium Svatá Ludmila v den 1100 let od mučednické smrti
Největší mezinárodní festival duchovní a tzv. staré hudby nabídne ve dnech 3. – 28. září 2021 opět rozezní kostely celého Moravskoslezského kraje díky obdivuhodným 31 koncertům, z nichž 15 se bude konat v Ostravě. Jedním z nejzajímavějších projektů bude provedení Dvořákova oratoria Svatá Ludmila na den přesně 1100 let od zavraždění světice (15. září) či závěrečný koncert věnovaný unikátnímu oratoriu Potopa Camilla Saint-Saënse pod taktovkou francouzského dirigenta Philippa Bernolda.
Beseda s autorkou bestsellerů Šikmý kostel Karin Lednickou
Těšit se můžete také na hudební pohlazení v podobě barokních projektů v čele s ansámbly Collegium 1704, Collegium Marianum, Ensemble Inégal, francouzským Ensemble Castelkorn, koncerty italského kontraaltisty Filippa Mineccii či belgického dechového souboru Terra Nova Collective, který se představí v unikátním šikmém kostele sv. Petra z Alkantary v Karviné. U příležitosti tohoto nevšedního hudebního zážitku po koncertu proběhne beseda s autorkou románů Šikmý kostel Karin Lednickou.
Komorní řadu obohatí recitál světoznámého pianisty Federica Colliho, Bennewitzovo kvarteto s pianistou Martinem Kasíkem, či Motiečius & Kiminius – akordeonista spolu s virtuosem na litevský birbyne (u nás neznámý dechový lidový nástroj). Pestrý program zahrne i netradiční projekty, a to Bigbandovou elektroniku Cotatcha Orchestra s nominací na Cenu Anděl a oceněním České rozhlasu za nejlepší jazzovou desku roku 2020, koncertní verzi slavné Balady pro banditu s Jihočeskou filharmonií či vystoupení ukrajinského pravoslavného sboru Orpheus.
Vše k programu Svatováclavského hudebního festivalu a dostupnosti vstupenek na jednotlivá představení najdete na www.shf.cz.
Foto: Národní orchestr Polského rozhlasu, Bartek Barczyk, Zdroj: https://nospr.org.pl/