Fotoevangelium

28. neděle v mezidobí: Všechny

V dnešních textech mě zaujalo slovo všechno v různých podobách. „Hostina pro všechny národy“ (Iz 25, 6). „… po všechny dny mého života“ (Ž 23, 6a). „Všechno můžu v tom, který mě posiluje“ (Flp 4, 14). „…všechno je připraveno… všechny, co najdete, zavolejte na svatbu“ (Mt 22, 4. 9).

Obraz hostiny pro všechny (národy či jednotlivce) nás může vyrušit. Opravdu je to i pro Rusy (či Ukrajince)? I pro Palestince (či Židy)? I pro mého souseda/bratra/sestru/kolegu/spolužáka/členy vlády (staré či nové)…?

Pro všechny znamená pro všechny. My jsme povoláni zvát všechny, které najdeme. Problém je, jestli hledáme. Pokud se nyní synod zabývá i faktem, že mnozí se cítí v církvi nepřijatí/vyloučení, tak je to také proto, že my v našich farnostech si většinou žijeme v uzavřených ghettech, kde nám je dobře. A na lidi mimo pohlížíme jako na ztracené ovce či beznadějné případy. Moment, stop! Ztracené ovce? Co ti to připomíná? Dobrý pastýř… Pro toho, kdo je s Dobrým pastýřem, kdo miluje Ježíše, je jasné, že musí hledět ztracené ovce.

Vše je připraveno. My nejsme organizátoři hostiny. Tu má na starosti někdo jiný. My jsme poslové, kteří mají úkol zvát na „hostinu s výborným vínem, se šťavnatými jídly“ (Iz 25, 6) každého, koho potkají. Pokud bychom brali tento úkol skutečně vážně, možná bychom už nikdy nevyšli z domu (abychom nikoho nepotkali). Nebo bychom se domů ani nevraceli, abychom potkali co nejvíce lidí. Závisí to na našem nastavení a touze milovat – všechny a každého.

Reklama

Že to nezvládáme? To je fakt. Ale Pavel nám připomíná z vlastní zkušenosti: „Všechno můžu…“ Tak si ověřme na vlastním životě, že skutečně můžeme všechno – dokonce i zvát na hostinu každého, koho potkáme. Například takto: „Dobrý den přeji. Zvu vás na hostinu, kterou organizuje Ježíš Kristus. Uskuteční se tuto neděli v 7:30 v místním kostele. Jste srdečně vítán.“ A v neděli ráno budeme zcela samozřejmě stát před kostelem a srdečně vítat každého, kdo přichází stolovat s Ježíšem…

Převzato a přeloženo do češtiny s laskavým svolením autora ze Slovenska. Děkujeme do žilinské diecéze.

Fotka od Palmeris z Pixabay

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap