Kláštery

70 let od likvidace ženských klášterů připomene pouť v Jablonném v Podještědí

Rok 1950 znamenal likvidaci řeholních řádů a kongregací v Československu. Po jarní „Akci K“ – kláštery, při níž byli v noci z 13. na 14. dubna vyhnání ze svých domovů členové mužských řeholních řádů, přišla „Akce Ř“. Komunistická moc v noci z 27. na 28. září podobným způsobem zlikvidovala ženské řády a kongregace.

Reklama

Na tuto událost budou v neděli 27. září vzpomínat účastníci pamětní bohoslužby v bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí. Hlavním celebrantem mše svaté, která začíná v 14.00 hodin, bude litoměřický biskup Jan Baxant, homilii bude mít Prokop Siostrzonek O.S.B., arciopat břevnovský.

Na obnovu klášterů a řeholí se čekalo 40 let

Systematická likvidace řeholních komunit začala rokem 1950. Řeholníci a řeholnice museli pod hrozbou násilí opustit své kláštery. Následovaly roky internace, nucených prací a mnohé i věznění. Obnova klášterů byla možná až po politických změnách v roce 1989.

Na pouť do Jablonného v Podještědí k hrobu sv. Zdislavy jsou zváni všichni, kteří chtějí vzpomenout oběti těchto krutých zásahů do života řeholních komunit, ale zároveň také prosit za obnovu zasvěceného života v naší zemi.

Fotka od Momentmal z Pixabay 
Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap