Poutní stezky do Santiaga jsou v létě přeplněné poutníky ze všech možných zemí světa. Na cestu se vydávají zejména mladí lidé, kteří mají prázdniny nebo delší dovolenou. Zimní měsíce jsou naopak časem, kdy jsou stezky téměř pusté. Pro certifikát poutníka si v některých lednových dnech nepřišla ani noha. Oficiální portál poutníků dne 31. 1. 2023 informuje „0 pilgrims arrived yesterday to Santiago“. Neplatí to však pro celý měsíc. V úterý 24. ledna k hrobu svatého Jakuba Staršího doputovalo 80 poutníků. A další jsou na cestě.
Od začátku ledna jsou na trase mezi Saint-Jean-Pied-De-Port a Santiagem poutníci z Německa. Na cestu se vydali v prvním lednovém týdnu a mají za sebou již dvě třetiny francouzské trasy. O pouti čtyř mužů denně reportuje na Istagramu jeden z členů výpravy Volker Bracht. S jeho svolením můžeme našim čtenářům zprostředkovat postřehy a zkušenosti z každého poutního dne, jak je postupně zaznamenává na profilu s názvem buen_camino_2023.
První odpočinkový den po 12 denních etapách v Burgosu
Poutníci si v prvních lednových dnech, kdy Evropu ovíval teplý proud vzduchu z Afriky, užívali příjemného putování. S vlnou ochlazení přišel déšť, chlad, první mrazíky i sníh. Přesto však vytrvale šli dvanáct dnů přes Roncesvalles, Zubili, Pamplonu, Puente la Reina, Estella, Torres del Rio, Logroño, Nájera, Santo Domingo de la Calzada, Belorado, Atapuerca až do Burgosu. V tomto městě měli naplánovaný odpočinkový den. Byla to trefa. Ráno je přivítalo sněhovou nadílkou.
Po žlutých šipkách Camino Francés ukrajují z trasy dlouhé 790 km více než 20 km denně. Když po odpočinkovém dni vyrazili dál z Burgosu, čekala je romanticky zasněžená krajina. „Nádherná zimní túra přes zasněžený Burgos a Kastilii. Občas to trochu klouže, ale to je v tomhle počasí nevyhnutelné. Nejlépe se chodí po sněhové pokrývce,“ popisuje echt zimní putování po zasněženém Španělsku německý poutník Volker Bracht. Z Burgosu došli do další mety za pět a půl hodin a v nohách měli 21 km. Celkem však po 14 dnech putování i s jednodenní pauzou do Hornillos del camino ušli 301,8 km.
O kráse zimního putování vypráví v dalších instagramovém postu, který popisuje 16 den pouti a trasu z Castrojeriz do obce Frómista. „Ideální zimní turistické počasí. Hodně sluníčka a chládku. Jedinečná a nezapomenutelná scéna pro ty, kteří milují samotu, ticho a nekonečná pole. Dnes jsme pokračovali po dlouhých polních cestách. Jedinou geografickou obtížností bylo prudké stoupání a klesání na Alto de Mostelares u výjezdu z Castrojeriz s převýšením 145 metrů na 1,7 kilometru. Alto de Mostelares nabízí neuvěřitelný výhled: náhorní plošina se před námi rozprostírá téměř donekonečna.“
Slunce, modrá obloha a teploty mírně pod bodem mrazu
Němečtí poutníci si dali další jednodenní pauzu až 22 den putování v Leónu. Dny, které odpočinku předcházely, klesala teplota pod bod mrazu. V itineráři putování se objevují poznámky o slunci, modré obloze a hodnotách na teploměru -2 až -4°C. Hlavní komentátor putování Volker Bracht musel v Leónu vyhledat ševce. Terénní vzorek podrážky na jeho trekingových botách stovky kilometrů chůze doslova vyhladily. Pak už směřovaly kroky poutníků do katedrály, kterou si mohli prohlídnout ještě jednou a důkladněji během odpočinkového dne, který v Leónu strávili.
Pouť po Camino Francés pokračovala 23. den do San Martin del Camino, 25. den do Astorgy a 25. den do Rabana del Camino. Dva dny byly teploty dva stupně nad nulou a pak se znovu propadly na dva stupně pod bodem mrazu. „Dnes konečně opouštíme rozlehlou kastilskou a leonskou nížinu a zahajujeme výstup na Montes de León oblastí Maragatería. Až k Rabanolu je stoupání mírné a progresivní,“ napsal Volker Bracht do virtuálního poutního deníku v pondělí 30. ledna v noci.
Další pokračování příběhu zimních poutníků, kteří putují do Santiaga de Compostela po Camino Francés můžete denně sledovat na instagramovém odkazu https://www.instagram.com/buen_camino_2023/
Foto: Volker Bracht