Poutní stezky

Nestavějte na Cruz de Ferro, žádají poutníci a podepisují petici

Místo s křížem a kopou kamínků, které zde při pouti do Santiaga de Compostela odhodili poutníci, zná celý svět. Cruz de Ferro leží na nejvyšším bodě francouzské poutní trasy mezi městy Foncebadón a Manjarín. Kameny si lidé k tomuto místu nesou ze svého rodného města a jeho odložení je symbolické. U kříže mají zanechat své problémy, které si s sebou na pouti nesou, a dál již pokračovat bez této zátěže.

Poutníci z celého světa však právě nyní řeší těžký problém, který se váže přímo k místu Cruz de Ferro. Tichá zastávka na poutní stezce se má totiž změnit. A to docela výrazně. Podle plánů vedení města Santa Colomba de Somoza, má k němu vést zpevněná silnice. Navíc architekt naplánoval odpočinkovou zónu s parkovištěm pro auta, karavany a autobusy. Příchod k samotnému kříži mají lemovat cypřiše a lavičky. U poustevny by kromě parkoviště měly být dostupné také všechny základní služby. Kromě ideálního výhledu na nedaleký vrchol Mount Irago, by zde návštěvnici našli také vzdělávací panely s informacemi o významu Cruz de Ferra.

Plán: zpevněná cesta, parkoviště pro auta a karavany u poustevny

Původní projekt na proměnu místa byl loni smeten ze stolu odbornou komisí. Nyní přišlo město s jeho upravenou verzí, jak informoval list La Nueva Crónica. Podle něj by nový projekt měl být přizpůsoben prostředí a neměl by ovlivnit současnou podobu kříže a poustevny. Pokud se jej podaří zrealizovat, má být dál místem odpočinku, meditace a duchovna pro všechny poutníky, ať už jsou jakéhokoli původu nebo jakékoli náboženství, kteří se zastaví v nejvyšším bodě Camino de Santiago.

Ani nová varianta projektu na úpravu Cruz de Ferra se poutníkům nezamlouvá a spustili petici za jeho opětovné zamítnutí. „Camino de Santiago, které je zapsáno na seznamu světového dědictví, si tento projekt, který promění místo v jakýsi zábavní park, který zničí veškerou jeho podstatu, nezaslouží,“ uvádí její autoři z řad poutníků a žádají veřejnost z celého světa o podporu. Petici už podepsalo téměř patnáct tisíc odpůrců těchto změn.

Na petici upozornil spolek pro svatojakubské poutní cesty Ultreia

Na iniciativu a petici upozornil český spolek pro svatojakubské poutní cesty Ultreia z.s., který na svém webu zveřejnil i český překlad španělského textu.

Reklama

Drazí přátelé, FICS, mezinárodní bratrství Camino de Santiago, s vámi sdílí naše znepokojení nad plánovanými stavebními pracemi v oblasti Cruz de Ferro, které jsou iniciovány starostou Santa Colomba de Somoza. Cruz de Ferro je jednoduchý a ušlechtilý orientační bod na francouzské cestě. Věříme, že jeho přirozené prostředí nemusí být „urbanizováno“ nebo přeměněno na „centrum pro duchovní interpretaci“. Větrný vrchol hory nevyžaduje parkoviště pro obytné automobily ani „odpočívadlo“. Není to jen další projekt, který má být použit pro větší slávu architekta?
Apelujeme na starostu a radu a Junta de Castilla y Leon, aby zanechali Cruz de Ferro – a Camino de Santiago – v klidu. Nikdo si nemůže pro své vlastní zájmy přivlastnit pomník, který patří poutníkům z celého světa!
FICS spolupracuje s příslušnými institucemi na zastavení plánovaných kroků. Tyto události pozorně sledujeme a v žádném případě nesouhlasíme s tímto novým pobouřením vůči Caminu.
Žádáme o vaši podporu a vaše podpisy v této poutní petici na obranu Cruz de Ferro, která je základní součástí dědictví Camino de Santiago. Sdílejte to prosím mezi svými partnery a poutníky.

Odkaz na petici je zde.

Foto: Wikimedia.org/Sebbe xy

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap