Poutní stezky

Na Pustevnách postaví zvoničku se siluetou poustevníka Felixe

Dříve opuštěné místo ticha a rozjímání, nyní nejnavštěvovanější lokalita v Moravskoslezských Beskydech. To jsou Pustevny nedaleko Radhoště. Opomíjený duchovní význam místa má turistům připomenout nová zvonička, kterou se rozhodla postavit obec Trojanovice. Do zahájení letní turistické sezóny má stát v místech, kde ještě na konci 18. století přebýval ve své poustevně zdejší poslední poustevník Felix. Právě podle slova poustevny dostaly Pustevny své jméno.

S nápadem připomenutí duchovního významu Pusteven přišel rodák z Trojanovic Ing. Josef Petr. „Pan Petr přišel za námi na obec s tím, že by bylo na místě, aby Trojanovice na Pustevnách nějakým způsobem připomněly duchovní význam a historii tohoto místa, která je mnohem delší než slavné roubené stavby Libušín a Maměnka Dušana Jurkoviče,“ uvedla místostarostka Trojanovic Ivana Vrtalová.

Myšlenka přišla akorát vhod. „Výborně nám do této výzvy zapadl projekt zvoničky Pavla Cupáka, která měla původně stát před jeho ateliérem v Trojanovicích,“ dodala místostarostka. Dřevěná zvonička se siluetou připomínající samotného poustevníka a replikou zvonu, na který Felix vyzváněl, doslova překypuje duchovním poselstvím.

Zvoničku z letitého dubu rozezní replika zvonu původní poustevny

Zvonička bude přes čtyři metry vysoká a bude stát naproti chaty Šumná, blíže k frenštátské kotlině. Tedy přesně na místě, kde stála původní poustevna z konce 18. století. Samotná zvonička ve své podobě ponese konkrétní poselství, které do ní vložil její tvůrce, sochař Pavel Cupák působící v Trojanovicích.

„Zvonička bude vyrobena z dubového dřeva, které svým stářím sahá až do dob života Felixe-posledního poustevníka na Pustevnách (kolem roku 1784). Navržená je z jediné desky mohutného věkovitého dubu. Zvnějšku bude opracovaná do tvaru lomeného oblouku jako symbolu sakrálního prostoru, víry a spirituality. Uvnitř tohoto prostoru je vyřezaná silueta člověka. Ta symbolizuje nerozlučnou spojitost víry a lidí, ducha a duše, víra bez svého nositele by byla prázdná,“ popisuje nezvyklé sousoší autor.

„Samotná postava stojí poblíž tohoto místa víry a mírně nakloněné hlavy obou postav směřující k sobě, značí vzájemnou náklonnost a spojení. Postava má v těle kruhový otvor značící duši, která je opět symbolicky vrácena zpět do štítu kapličky jako zlacený terč-slunce. To celý prostor prozařuje a zpětně naplňuje onou vírou, kterou do těchto prostor přináší věřící. A samotný zvon je uložen v těle postavy, v siluetě uvnitř kapličky a symbolicky tak bije pro víru a vše, co nás přesahuje,“ dodává sochař Pavel Cupák.

Do zvoničky bude zavěšena kopie vzácného zvonu, který je nyní k vidění na obecním úřadě v Trojanovicích. „Tento zvon už nemá srdce, ale jinak je velmi dobře zachovalý, byl odlit v roce 1738, to je za vlády Marie Terezie a z největší pravděpodobností na něj zvonil sám poustevník Felix,“ řekl Drahomír Strnadel, předseda Matice Radhošťské.

Reklama

Milion na stavbu bude obec Trojanovice shánět na dárcovské platformě HitHit

Stavba by měla na Pustevnách stát přímo v centru dění, na velmi frekventovaném místě a bude doplněna informační tabulí, která bude informovat o jejím účelu. Rozpočet na její realizaci včetně zemních prací a administrativy se pohybuje kolem 1 milionu korun. „I kvůli symbolickému významu zvoničky, která bude jistou protiváhou komerční tváře dnešních Pusteven chceme, aby se peníze na její realizaci vybraly od lidí, spolků a organizací, tedy dárců, kteří stejně jako my, vidí v tomto projektu velký význam. Využít pro tento účel chceme platformu HITHIT, přes kterou bude možno od začátku března do poloviny dubna 2021 na poustevnickou zvoničku na Pustevnách přispět,“ dodala místostarostka Ivana Vrtalová.

Pustevny leží na dálkové trase Cyrilometodějské poutní stezky, která spojuje Jablunkov s Velehradem. Trasa propojuje tři velká pohoří, tj. Beskydy, Hostýnské vrchy a Chřiby. Milovníci přírody si přijdou na své. Putování po hřebenech přinesou krásné výhledy. Celková délka této větve Cyrilometodějské stezky je 211 km (měřeno z polské Wisły). Více o poutní trase na www.putujmebezhranic.cz.

Foto: vizualizace zvoničky autora Pavla Cupáka

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap