Poutní stezky

Poutní cesta sv. Klementa Maria Hofbauera spojuje Tasovice s Vídní

U příležitosti 200 let od smrti apoštola Vídně sv. Klementa Maria Hofbauera byla letos vytrasována nová poutní stezka. Začíná v jeho rodných Tasovicích a vede do Vídně, ke kostelu Maria am Gestande, kde je světec od roku 1820 pohřben. Poutní cesta sv. Klementa Maria Hofbauera měří 144 km a lze ji pěšky projít za pět dní.

Okolo Dyje, přes Znojmo a Svatý kámen do Retzu

Putování začíná ve světcově rodišti v Tasovicích/Tasswitz a nejprve vede z velké části podél Dyje do historického města Znojma k domu, kde se mladý Klement vyučil pekařskému řemeslu. Značená trasa dál pokračuje do kláštera Louka (Klosterbruck). Působivá úzká stezka vede strmě a s nádhernými výhledy dolů k Dyji a poté do národního parku Thayathal. Kolem pasoucích se ovcí se přes malebný vřes dostanete na státní hranici v Hnanicích a dosáhnete na poutní místo Heiliger Stein (Svatý kámen) v Mitterretzbachu.

Weinviertel, Wagram a okolo Dunaje do Vídně

Cesta do Retzu vede podél vinic a rozsáhlých polí na náměstí Klemens Maria Hofbauer-Platz. Na další trase se střídají malé vesničky a historická města (např. Eggenburg) s vinicemi, typickými sklepními uličkami Weinviertelu a zvlněnými kopci. Cesta opakovaně vede podél potoků (např. Schmida) nebo geologicky zajímavých útvarů. Za Großweikersdorfem kopcovitá krajina Weinviertelu jemně klouže do krajiny Wagramu. Brzy dojedete do Stockerau a přejdete do dunajské lužní krajiny. U Greifensteinu překročíte Dunaj a vydáte se po Dunaji do opatství Klosterneuburg. Poslední část trasy pokračuje po cyklostezkách ke kostelu Maria am Gestade ve Vídni (1. obvod).

Každých 5 kilometrů informační tabule s razítkem

Trasa je značena žlutými cedulkami s motivem bochníku chleba, který odkazuje na původní povolání světce, který je uctíván také jako patron pekařů. Cesta je lemována 28 informačními tabulemi, které informují o událostech ze života světce, který se stal knězem kongregace redemptoristů. Jednotlivé informační zastávky jsou od sebe vzdáleny okolo 5 km. Na každé najdete ve žlutém boxu schované razítko do poutnického pasu.

Z Tasovic do Tasovic je to přes Vídeň 250 km

Kdo by se nespokojil s jednosměrným putováním, může se zpátky do vlasti vrátit pěšky východní trasou přes Großrußbach, les Ernstbrunn a Zwingendorf. Hranice do České republiky se překročí v Jaroslavicích a kroky poutníků zamíří do Tasovic /Tasswitz. Tato stezka ukazuje jinou, ale stejně malebnou část Weinviertelu a Moravy. Okružní trasa z Tasovic do Tasovic přes Vídeň je 250 km dlouhá.

Poutní stezka sv. Klementa Maria Hofbauera spojuje Rakousko a Českou republiku a tři diecéze (brněnskou diecézi, vídeňskou arcidiecézi a diecézi St. Pölten) a mnoho farností a společenství na samotné trase. Její vznik byl finančně podpořen z projektu Interreg Evropské unie.

Začátek stezky:

Tasovice (Česká republika)

Tasovice/Tasswitz 34, 671 25 Tasovice, kostel u redemptoristického kláštera (Pozor: ne farní kostel)

Cíl poutní stezky:

Vídeň, kostel Maria am Gestade

Maria am Gestade, Salvatorgasse 12/Passauer Platz 1, 1010 Wien

Denní etapy:

  • Tasovice – Retz: 30km (ca. 6 hodin chůze)
  • Retz – Eggenburg: 25km (ca. 5 hodin chůze)
  • Eggenburg – Absdorf: 37km (ca. 7,5 hodin chůze)
  • Absdorf – Stockerau: 25km (ca. 5 hodin chůze)
  • Stockerau – Wien: 31km (ca. 6 Stunden hodin chůze)

Průvodce poutní cestou ke stažení zde.

Svatý Klement Maria Hofbauer (1751-1820)

Svatý Klement Maria Hofbauer patří mezi známé světce katolické církve a je uctíván jako patron Vídně. Narodil se východně od Znojma a vykonal řadu poutí: do Říma, Mariazell a do dalších evropských zemí. Při svých cestách mnohokrát putoval přes Moravu a rakouské oblasti Weinviertel a Waldviertel.

Životopis:

1751 26. prosince narozen a pokřtěn v Tasovicích / Tasswitz

1767-1770 vyučen pekařem ve Znojmě

1769 první pouť do Říma

1770-1774 škola a pekařský tovaryš v Louce / Klosterbruck

1775-1783 poustevníkem v Tivoli u Říma a u Dyje / Mühlfrauen u Tasovic / Tasswitz

1777-1779 Pekařem ve Vídni

1783-1784 Studium teologie ve Vídni

1784 24. října: Vstup do řádu redemptoristů (= kongregace Nejsvětějšího Vykupitele) v Římě

1785 19. března: řeholní sliby;  29. března: kněžské svěcení

1785-1786 kurz katechetiky ve Vídni

 1787 -1808 Generální vikář (= zástupce představeného Řádu redemptoristů) ve Varšavě, St. Benno – Pokusy o zřízení náboženských poboček ve Švýcarsku a jižním Německu selhaly

1808 20. června: Uzavření náboženské pobočky v St. Benno a vyloučení z Varšavy

1808 září: Příjezd do Vídně

1808-1820 farář ve Vídni, nejprve v Minoritenkirche, poté rektor sv. Uršule

1820 15. března: Klement Maria Hofbauer zemřel ve Vídni a je pohřben v Maria Enzersdorf. Ještě před svou smrtí získal souhlas pro působení redemptoristů v Rakousku od císaře Františka I. a převzetí kostela Maria am Gestade. (18. dubna 1820).

1862 přenesení ostatků do řádového kostela Maria am Gestade ve Vídni

1888 29. ledna: blahořečení papežem Lvem XIII.

Reklama

1909 20. května: kanonizace papežem Piem X.

1914 14. ledna: prohlášení za patrona Vídně

Foto: www.niederoesterreich.at

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap