Fotoevangelium

Temná rokle

Duchovní zamyšlení k liturgickým textům z 16. neděle v mezidobí.

Pro každého může být temná rokle z dnešního žalmu něco jiného. Pro mě v současnosti je to pesimistický pohled na situaci ve světě i v církvi. Mnohem je tento pohled možná oprávněný, ale to mě neopravňuje k tomu, abych se na všechno díval negativisticky. A tak s tím bojuji. Někdy (a je to dost často) se jen tak tak držím nad hladinou. Ale právě verše o tom, že i při kráčení temnotou rokle se nebudu bát špatného, ​​neboť Pán je se mnou, se mi dennodenně opakují ve slovech Boha při ranní modlitbě.

Například mnou tolikrát zmiňovaný Žalm 100. Téměř každé ráno se ho modlím v v breviáři. Připomíná mi, že před Pánovu tvář mám vstupovat s radostí a plesáním. V mé temné rokli na to nemám chuť, ale chci poslouchat Boží slovo a tak se o to pokouším. Hned je ráno krásnější.

Dnes ráno jsem četl biblický příběh o tom, jako král Jozafat, plný strachu z útočících nepřátel, svolal lid a hledal radu, co dělat. A Pán vzbudil proroka, který všechny vyzval nebát se a důvěřovat. A víš co Jozafat následující den, kdy vojsko táhlo do boje, udělal? Postavil na čelo vojska zpěváků v posvátném rouchu, aby jednohlasně zpívali: „Oslavujte Pána, neboť jeho milosrdenství je věčné“ (viz 2 Krn 20). Když čtu takové Boží slovo, jak mohu naříkat? Tak se raději připojím k chvalozpěvu a ve svém tmavém údolí zpívám Pánu tatáž slova.

Nebo čtu v katechezích svatého Ambrože o tom, jak vysvětluje novokřtěncům podstatu Eucharistie. Říká, že manna jako chléb z nebe podléhala zkáze, odložila-li se do druhého dne, ale Kristovo tělo odolává jakémukoli porušení a ani ten, kdo ho nábožně požívá, nemůže okusit porušení (viz Liturgie hodin III, s. 504–505). Jaká to potěcha v temné rokli, když vím, že budu žít věčně.

Reklama

Pokud v temné rokli jde Pán od rána se mnou, tak mám světlo. Nemusím se bát a vždy to do večera nějak zvládnu. A večer se ukládám do Božího náruče v důvěrou, že pokud mi přidá další den, opět půjde se mnou. Jako světlo ve tmách.

Převzato a přeloženo do češtiny s laskavým svolením autora ze Slovenska. Děkujeme do žilinské diecéze.

Fotka od John Paul Edge z Pixabay

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap