Příběhy

U kostela Gutech stojí nový misijní kříž. Korpus Krista odlili hutníci v Třineckých železárnách

Ohořelý kříž s korpusem Ježíše Krista se po žhářském útoku na kostel Božího Těla v Třinci-Gutech stal symbolem této události. Po čtyřech letech stojí na místě nový dřevěný kostel, který v neděli 6. června posvětil biskup Martin David. Misijní kříž, který plameny přečkal, byl umístěn do věže obnoveného kostelíka. Místo něj byla vyrobena zvětšená kopie.

Litinový korpus Krista odlili v Třineckých železárnách na konci června. Ve čtvrtek 29. července jej řemeslníci upevnili na dřevěný kříž, který vztyčili na pravé straně kostela. Na jeho výrobu byly využity trámy z původního kostela zničeného požárem.

Původní kříž je pod věží. Nový Kristus vyrostl o 20 %

„Jde o zvětšenou kopii původního litinového odlitku, který poškodil ničivý požár. I ten třinečtí slévači opravili, aby se mohl vrátit do dřevěné repliky nejstarší třinecké památky,“ uvedla tisková mluvčí železáren Petra Macková Jurásková.

 Pro firmu Moravia Steel je to byla prestižní akce. „Je pro nás velkou ctí, podílet se na znovuobnovení těchto artefaktů. Naši zaměstnanci na tom pracují s úctou a se vším svým umem. Vždyť řemeslo třineckých slévačů se předává z generace na generaci už přes 180 let a do regionu bezesporu patří,“ sdělil Zdeněk Vladár, ředitel Sléváren Třinec, dceřiné společnosti Třineckých železáren.

Břevna nového kříže z ohořelých dubových trámů

Řezbář Jiří Cieslar ze Sléváren Třinec musel nejdřív vyřezat přesnou kopii ukřižovaného ze dřeva. „Model jsem musel o 20 procent zvětšit, což mě stálo hodně přeměřování. Na řezbě jsem intenzivně pracoval asi dva týdny, ale pak už jsem to nepočítal,“ podotkl Jiří Cieslar. 

Úkol to byl skutečně nelehký, jelikož řezba nemůže vážit více než devět kilogramů, takže bude dutá, aby nepřekročila požadovanou hmotnost. Celková váha odlévaného materiálu pak musí mít maximálně 60 kilogramů.

Reklama

Dílo třineckých ocelářů je již na místě. „Kříž, na kterém je nový odlitek připevněn, je postaven z dubových trámů zachovaných z původního kostela,“ upřesnila mluvčí Třineckých železáren.

Foto z odlévání: Třinecké železárny

Foto původní kříž: Pavel Siuda

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap