Hudba

Vatikán a salesiáni chtějí podpořit mladé hudební skladatele. Vyhlásili konkurz na hudbu a píseň s poselstvím Vánoc

Od složení nejznámější a nejhranější koledy Tichá noc (Stille Nacht) uplynulo už více než 200 let. Možná i mezi dnešními mladými komponisty dříme podobný vánoční hit jako ten, který v roce 1818 složili učitel a varhaník Franc Xaver Gruber a kaplan a básník Joseph Mohr v rakouském Oberndorfu. Objevit a probudit v mladých lidech potenciál a podpořit jejich talent má nový projekt s názvem „Christmas contest“, který ve středu 28. dubna prezentovali Vatikán a salesiáni Dona Boska. Cílem je podpořit mladé lidi ve skládání originálních vánočních skladeb a písní. Vítězové soutěže budou moci vystoupit se svými díly na tradičním Vánočním koncertu ve Vatikánu.

Projekt na půdě Vatikánského rozhlasu virtuální formou představili jeho organizátoři. Papežskou nadaci Gravissimum educationis reprezentoval její předseda kardinál Giuseppe Versaldi a sdružení Mise Dona Boska (Missioni Don Bosco) hlavní představený salesiánů Don Ángel Fernández Artime. Konkurzu se mohou zúčastnit mladí ve věku 16-35 let, jednotlivci i skupiny. O skladbách bude rozhodovat odborná porota.

Nezáleží na tom, zda bude vánoční píseň ve stylu „rock“ či „rap“

Jak je uvedeno na internetové stránce projektu Christmas contest, „mladí účastníci konkurzu jsou zváni skládat originální hudbu a písně inspirované životem, láskou, klidem a světlem, tedy k tomu, aby prostřednictvím svého umění vyjádřili tradiční hodnoty Vánoc. Klíčovými slovy projektu je  partnerství a zdravá kreativita. Neexistuje zde soutěžení či závody, ale jednota hudby, stylů a různých hudebních žánrů spojených s novými generacemi, které mají v rukou budoucnost planety.“

Jak dále uvádějí organizátoři, „ať už jde o klasiku, jazz, rock, gospel, reggae či rap, nezáleží na žánru, důležité je komunikovat!“ Projekt má i charitativní účel. V průběhu prezentace se mluvilo o misijních a dobročinných dílech obou organizací na pomoc mladým v Konžské demokratické republice, kterým poputuje i výtěžek z Vánočního koncertu.

Reklama

Inspirací k vytvoření projektu Christmas contest byl samotný papež František. Ten se několikrát vyjádřil, že výchova a vzdělávání může učinit svět lepším a vyzývá k naslouchání mládeži. Umělcům, kteří loni vystoupili na Vánočním koncertě ve Vatikánu, řekl: „I uprostřed zmatku způsobeného pandemií vaše kreativita může vytvářet světlo.“ „Takto se zrodil Chistmas contest“ – uvádějí organizátoři – „rozhodli jsme se investovat do výchovy a vzdělávání, dát hlas mladým a plodit světlo za pomoci kreativity!“

https://www.christmascontest.it/

Zdroj: www.cirkev.cz

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap