Příběhy

Věčný poutník doputoval do Otcovy náruče. Zemřel P. František Lízna SJ. Pohřeb bude 12. března v Brně

Ve věku 79 let zemřel ve čtvrtek 4. března 2021 neúnavný poutník, jezuita a katolický kněz P. František Lízna SJ. V Olomoucké fakultní nemocnici podlehl komplikacím nákazy nemoci Covid-19, která se rozšířila mezi obyvateli fary ve Vyšehorkách, kde působil. „Věčný poutník doputoval do Otcovy náruče. P. František Lízna SJ dnes zemřel. S vděčností za jeho život, pamatujme v modlitbě. RIP,“ informují čeští jezuité na Facebooku.

Poslední rozloučení se zesnulým se uskuteční v pátek 12. března při mši svaté v 15 hodin v brněnském jezuitském kostele Nanebevzetí Panny Marie. Tělo zesnulého bude uloženo do krypty kostela. Mši svatou, které bude předsedat kardinál Dominik Duka, bude živě přenášet televize NOE. Možnost osobní účasti bude kvůli pandemickým opatřením velmi omezená.

Parte ke stažení zde.

Kdo měli možnost tohoto mimořádného kněze poznat osobně, při duchovních cvičeních nebo prostřednictvím jeho poutních deníků, má na co vzpomínat. „Odešla další mimořádná osobnost… Kněz, jezuita, anděl lidí na okraji společnosti, František Lízna. Cítím smutek, ale i velkou vděčnost za to, že jsem ho mohla poznat. Že s námi putoval, povzbuzoval nás, měl nás rád. Otče Františku, měli jsme i Tebe velice rádi. Navždy zůstaneš v našich srdcích,“ reagovala na zprávu o úmrtí kněze Veronika Čepelková, vedoucí Diecézního centra pro seniory v Hradci Králové.

Domácí oltář P. Františka Lízny, SJ na faře ve Vyšehorkách. Foto: Pavel Siuda

Inspirativní a neúnavný poutník

P. František Lízna SJ se svými poutními cestami, na které se vydal již v důchodovém věku, inspirací pro tisíce dalších, kteří se rozhodli vydat na cestu. Své putování zapisoval do poutních deníků, které vyšly jako knihy v nakladatelství Cesta. Staly se bestsellery a většina z nich je již roky beznadějně vyprodána.

Za svatým Jakubem do Santiaga de Compostela se vydal v roce 2004. Bylo mu 62 let a na cestu se vydal ze Svaté Hory u Příbrami. Po Santiagu následovaly další poutě. Z východoslovenské hory Kremenec se vydal až na Krym v roce 2008. Tehdy mu lékaři diagnostikovali zhoubný nádor prostaty. Mnozí se s ním před odchodem rozloučili. Nevěřili, že se ještě vrátí. Cestu za sv. Cyrilem a Metodějem dlouhou 1607 podrobně popsal v knize „Šel jsem však vytrvale. Vrátil se zdráv. Rakovina zmizela a poutník Lízna často opakoval, že poutě uzdravují.

Poutí na Krym završil svou symbolickou „pěší spojnici“ přes celou Evropu, započatou předchozími poutěmi do španělského Santiago de Compostela a portugalské Fatimy a protínající i moravská poutní místa Velehrad a Svatý Hostýn. Celé Československo pěšky prošel ještě v době totalitního režimu, proti němuž svými antikomunistickými bojoval. V roce 1978 podepsal Chartu 77.

Na toto by se nemělo nikdy zapomenou. P. František Lízna, SJ měl tato čísla denně na očích.

Pětkrát vězněm komunistické totality

Pocházel z komunisty pronásledované rodiny, sám byl z politických důvodů pětkrát vězněn a vojenskou službu vykonával u PTP na Slovensku. V roce 1968 byl přijat do noviciátu jezuitského řádu a v roce 1974 vysvěcen na kněze. Veřejná činnost duchovního mu byla zakázána ihned po jeho primiční mši svaté a tento zákaz platil až do roku 1990. P. František Lízna se zaměřil na oblasti pastoraci Romů, vězňů a bezdomovců. Na faře ve Vyšehorkách měl dveře stále otevřené pro kohokoliv, kdo potřeboval pomoc. Byl známý svojí laskavostí a velkorysostí. Jako osobnost mnohokrát překvapoval.

V roce 2000 se stal členem vládní Rady pro lidská právě. V roce 2001 mu byl propůjčen Řád TGM za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva, v roce 2003 mu nadace Chartiy 77 udělila Cenu Františka Kriegla za jeho práci ve vězení a v roce 2012 mu byla řádem milosrdných bratří udělena Cena Celestýna Opitze za vzor v péči o nemocné a potřebné. 17. listopadu 2017 převzal Cenu Paměti národa.

Reklama

Reportáž z fary ve Vyšehorkách přinesl v roce 2016 Magazín Reportér.

Silný životní příběh P. Františka Lízny v projektu Paměť národa.

Komentář „Pár slov za Františkem Líznou“ v Echo24.cz

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap