Památku zesnulých si připomíná 2. listopadu každý, ať je věřící nebo ne. Návštěvy hřbitovů patří k prvním listopadovým dnům a nic na tom nezměnil ani koronavirus. Zapálit svíčku, vzpomínat a modlit se na zemřelé nemusí být nutně spojeno s dušičkovým oktávem. Získat plnomocné odpustky pro duše zesnulých je v tomto roce možné až do konce listopadu při návštěvě kostela i hřbitova.
Jaká pravidla platí?
Apoštolská penitenciárie na žádost České biskupské konference prodloužila dovolení, aby věřící mohli získat plnomocné odpustky pro duše zesnulých již týden před dušičkami. Kromě toho Apoštolská penitenciárie z pověření papeže Františka umožnila letos získat plnomocné odpustky pro duše zesnulých po celý listopad.
1.
Odpustky, které je běžně možné získat 2. listopadu spojené s návštěvou kostela, je letos možné získat kterýkoli den měsíce listopadu podle vlastní volby.
Podmínky:
v daný den
– návštěva kostela nebo kaple,
– modlitba Otčenáš,
– modlitba Věřím,
– modlitba na úmysl Svatého Otce,
– vyloučení sebemenšího zalíbení v hříchu,
– svaté přijímání;
a v okruhu těchto dní svátost smíření.
2.
Odpustky, které je běžně možné získat v dušičkovém týdnu od 1. do 8. listopadu spojené s návštěvou hřbitova, je letos možné získat kterýchkoli osm dní od 25. 10. do 30. 11. dle vlastní volby.
Podmínky:
v daný den
– návštěva hřbitova,
– modlitba za zesnulé,
– modlitba na úmysl Svatého Otce,
– vyloučení sebemenšího zalíbení v hříchu,
– svaté přijímání;
a v okruhu těchto dní svátost smíření.
3.
Ti, kdo nemohou do kostela či na hřbitov (nemoc, stáří, karanténa) mohou získat odpustky doma před zobrazením Krista nebo Panny Marie.
Podmínky:
– v duchu se připojit k těm, kdo navštěvují kostel či hřbitov,
– zříci se jakéhokoli hříchu,
– vzbudit úmysl přijmout eucharistii, vykonat zpověď a pomodlit se za Svatého Otce jakmile to bude možné,
– pomodlit se za zemřelé (breviář, růženec, korunku k Božímu milosrdenství, četbou Písma) nebo vykonat skutek milosrdenství spojený s obětováním svých těžkostí Bohu.
Fotka od freestocks-photos z Pixabay