„Červená středa, mezinárodní připomínka lidí pronásledovaných pro víru, se blíží!“ Kampaň na podporu těch, kteří trpí násilí kvůli náboženství, právě těmito slovy informuje o blížícím se termínu „Red Wednesday“. Ve středu 25. listopadu se do ruda zabarví různé veřejné budovy především v západních zemích. Právě tyto země tak chtějí upozornit na pronásledování věřících pro náboženské přesvědčení.
Letos však slogan kampaně nabývá prorocké symboliky. Má doslova hořkou a bolestnou příchuť. Krev mučedníků pro víru neteče v dalekých zemích třetího světa, válkou zmítaných krajinách nebo pod dohledem diktátorů. Červená barva symbolizuje skutečnou krev, která před několika dny zalila katedrálu Notre Dame v Nice a pravoslavný kostel v Lyonu. Obětí a útoků na křesťanské cíle v západních zemích přibývá a začínají být skutečně nebezpečně blízko.
Po vraždách ve Francii měli randál také ve Vídni
S projevy náboženské netolerance, která je nám geograficky nejblíže, se setkali už také v Rakousku. Ve čtvrtek 29. října řešila rakouská policie dosud bezprecedentní útok na katolický kostel ve vídeňském 10. okrsku Favoriten. Do kostela sv. Antonína Paduánského zde večer vtrhla skupina třiceti mladíků jižanského vzhledu a za výkřiků arabských hesel měli kopat do lavic, zpovědnice a křtitelnice. Když místní farář zalarmoval policii, tak se skupina rozprchla. O události informovala rakouská média už v pátek 30. října.
Podle mluvčího vídeňské arcidiecéze Michaela Prüllera je incident v kostele sv. Antonína z Padovy „vážná věc“. Navíc podobný randál ve čtvrti s významným podílem migrantů, nezaznamenali ve Vídni poprvé. „Kolem kostela sv. Antonína ve Favoriten došlo po dobu přibližně dvou týdnů ke zvýšenému obtěžování gangem mladých lidí, které se v poslední době stupňuje,“ vysvětlil Prüller. „Nejen katolický farní kostel, ale i další instituce v obvodu Grätzl mají špatné zkušenosti. Jsme v tomto ohledu v dobrém kontaktu s policií a předpokládáme, že tento problém rychle dostanou pod kontrolu a že to bude mít odpovídající důsledky.“
Ranní mši ve Svatoštěpánské katedrále narušil Afghánec
Útok, který odsoudila politická reprezentace země, včetně kancléře Sebastiana Kurze a ministra vnitra Karla Nehammera měl v sobotu 31. října nepřímé pokračování přímo v centru města. Ranní mši svatou ve Svatoštěpánské katedrále zde arabskými výkřiky rušil pětadvacetiletý Afghánec. Policie musela vídeňský dóm vyklidit a prohledat. Muže zatkla. Dómský farář Toni Faber i policie se po vyšetření incidentu domnívají, že šlo jen o akci psychicky narušeného jedince.
Neznámý mladý muž praštil v autobuse řeholnici
Na 76 letou řeholnici zaútočil v sobotu 31. října odpoledne neznámý muž ve Štýrském Hradci. Řádovou sestru, která cestovala společně s další řeholnicí, praštil do ucha, až z toho upadla na podlahu. Událost se stala ve chvíli, kdy autobus linky 39 zastavil na zastávce. Útočník, který neměl ani roušku, z autobusu utekl směrem do parku. Řeholnici při ráně vypadlo z ucha naslouchátko. Po útoku naštěstí nebyla zraněna. Dál funguje i přístroj na zlepšení sluchu. Policie po útočníkovi, kterému bylo mezi 20 až 25 lety, vyhlásila pátrání.
Mluvčí arcidiecéze: Máme právo nerušeně vyznávat svou víru
Incidenty posledních dnů nejen z rakouského hlavního města však nemohou jen tak upadnout v zapomnění. Neklid je patrný z komentářů pod zpravodajskými články, kterými na události reagovali rodilí Rakušané. O tom, že to byly diskuze hodně vzrušené, svědčí fakt, že byly na některých webech komentáře pod články zrušeny.
Ministr vnitra Karl Nehammer (ÖVP) incidenty odsoudil. „My v Rakousku nikdy nenecháme zničit naše právo vyznávat své náboženství a budeme chránit křesťanskou komunitu ze všech sil,“ uvedl Nehammer v deníku „Kurier“. Diecézní mluvčí Michael Prüller ke čtvrtečnímu útoku na kostel dodal, že věřící mají právo nerušeně vyznávat své náboženství. „Toto právo je jedním z pilířů mírového soužití a musí být chráněno.“
Jak se letos do Červené středy zapojit? Stačí málo!
Všechny tyto události předcházejí letošní kampani „Červená středa“, která proběhla v České republice poprvé před dvěma lety. Letos nebude možné kvůli koronavirové pandemii připravit nějakou hromadnou akci nebo modlitební shromáždění. Zapojit se podle iniciátorů této výzvy můžeme soukromými iniciativami nebo jen doma v soukromí.
„Modlitba, zapálení svíčky, modlitební setkání či liturgie dle aktuálních epidemiologických pravidel, nasvícení budovy či jiných objektů načerveno – to všechno jsou projevy solidarity, o kterých organizace Aid to the Church in Need informuje pronásledované. Pro ně je to velké povzbuzení, že na ně svět nezapomíná,“ apelují organizátoři.
V rámci Červené středy 25. listopadu od 13.00 hodin poběží na internetu online konference na toto téma. Do konference se zapojí hosté z České republiky i ze zahraničí a také svědci pronásledování. Tlumočení do češtiny bude zajištěno.
Mučedníci nám nastavují zrcadlo, říká arcibiskup Graubner
„Červená středa nás zve k veřejné podpoře pronásledovaných pro víru. Určitě je dobře připomenout společnosti, která žije v pokoji a pohodě, že i dnes je na světě mnoho těch, kteří trpí pro víru. Někde trpí jen ústrky a nemožností studovat či pracovat, jinde se musejí skrývat nebo všechno opustit a utíkat jako uprchlíci, jinde jde dokonce o vězení či popravy. Je dobře, když se dozvědí, že je na světě mnoho lidí, kteří na ně myslí v modlitbě. Může je to povzbudit. Je dobře, když se pronásledovatelé dovědí, že je vidí celý svět. A je nakonec dobře, když my sami se zamyslíme nad statečnou vírou mučedníků,“ uvedl olomoucký arcibiskup Jan Graubner, který varoval před mentalitou kompromisů.
Celý text poselství k Červené středě je dispozici zde.
Pro aktuální informace sledujte www.cervenastreda.cz a www.facebook.com/cervenastreda.
Manuál pro organizátory je k dispozici ke stažení zde.