Příběhy

Minuta ticha a vyzvánění tisíců kostelních zvonů na památku desetitisíců obětí koronaviru v České republice

„Dvouletý Štěpán a čtyřletý Toník si už s tátou nikdy hrát nebudou. Maruška, která se má narodit za měsíc, ho nikdy nepozná.“ I takto vypadá koronavirus. Dnes 22. března 2021 uplynul přesně rok od úmrtí prvního občana České republiky na následky nebo v důsledku nemoci Covid-19. Mezi téměř 25 tisíci obětmi této smrtelné nákazy, která se stále šíří světem, je i otec těchto malých dětí – dobrovolný hasič z Horní Blatné. Dnes v poledne se na památku těch, kdo v důsledku nákazy předčasně ukončili svou životní pouť, rozezní po celé zemi kostelní zvony.

Reklama

Občanská iniciativa „Minuta ticha“ chce tímto gestem připomenout zesnulé s potvrzenou diagnónou Covid-19, kterých je již téměř 25 tisíc. Obětí pandemie je a bude mnohem více. Vývěsky smutečních oznámení denně plní stovky nových zesnulých. Náhlá a nečekaná úmrtí jsou mnohdy také důsledkem této zákeřné nemoci. „Vyzýváme ke společné minutě ticha v pravé poledne v pondělí 22. března. Přispěje-li k této vzpomínce vyzvánění kostelních zvonů, připomínka památky obětí v médiích či důstojné a všech politických motivů prosté vzdání úcty obětem z úst veřejně působících osobností, budeme si jako společnost moci říct, že jsme nenechali zvítězit lhostejnost a nezájem o osudy druhých,“ stojí ve výzvě občanské iniciativy „Minuta ticha“, která tuto akci pořádá. 

Pietní akci podpořila Česká biskupská konference rozezněním kostelních zvonů po celé zemi. Duchovní správci jednotlivých farností byli vyzváni, aby v pondělí 22. března v době od 12.00 hodin nechali znít kostelní zvony jako připomínku a symbolické uctění památky zemřelých v souvislosti s touto nemocí a jako vyjádření podpory pozůstalým.

Další příběhy rodin, které ztratily v důsledku pandemie své blízké, najdete Facebooku iniciátorů pietní akce Minuta ticha.

Grafika: Minuta ticha

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap