Poutní stezky

Svatomartinská cesta – Via Sancti Martini (Martinusweg) spojuje rodiště sv. Martina s místem, kde se stal biskupem a světcem

Maďarsko, Rakousko, Německo, Lucembursko, Belgii a Francii spojuje od roku 2016 poutní stezka sv. Martina. Jejím poznávacím znamením je žlutý kříž v tmavě červeném poli. Symbolizuje Martinův meč dělící rudý důstojnický plášť římského legionáře. Trasa dlouhá 2500 km začíná v maďarském městě Szombathely, kde se světec prvních křesťanských časů v roce 316 nebo 317 narodil. Tehdy bylo jeho rodiště s latinským názvem Sabaria součástí římské provincie Panonie.

Hrob sv. Martina v Tours se stal ihned po jeho smrti poutním místem

Stezka mapuje celoživotní putování světce až do francouzského města Tours. Zde se v roce 370 stal sv. Martin biskupem. Když 8. listopadu roku 397 na jedné ze svých mnohých misijních cest ve městě Candes umírá, mnozí již tuší, že žili vedle světce. Jeho ostatky byly odvezeny do Tours, kde byl 11. listopadu pohřben. K hrobu biskupa chudoby a chudých proudily masy lidí. Nad kryptou byla postavena kaple a posléze i velkolepá bazilika. Místo posledního odpočinku sv. Martina se stalo navštěvovaným poutním místem.

Cílem poutníků je hrob sv. Martina a bazilika z roku 1900. Původní chrám zničila válka a revoluce

Původní bazilika v Tours již nestojí. Středověká stavba byla poničena v 16. století hugenoty a v 18. století během velké francouzské revoluce. Novou baziliku postavili v Tours v roce 1900. Právě k ní míří kroky poutníků, kteří vycházejí z maďarského Szombathely, ale i z dalších zastávek po celé svatomartinské poutní stezce. V Rakousku Via Sancti Martini prochází městy a obcemi na ose Vídeň – Linec až do bavorského Pasova. Německá část „Martinusweg“ vede z Pasova přes Mnichov-Freising, Augsburg, město Kaufbeuren, Freiburg, Špýr, Mohuč a Trevír do Lucemburku.  Část stezky vede Belgií a přechází do Francie. Poutníci, kteří chtějí trasu projít celou, navštíví Remeš, Paříž, Chartres, Châteaudun, Vendôme až dojdou do cíle v Tours.

Klíčovou trasu vytyčila německá diecéze Rottenburg-Stuttgart v čele s biskupem Fürstem

Centrální trasu, která vede z Maďarska, přes Rakousko a Německo iniciovala v roce 2011 diecéze Rottenburg-Stuttgart pod vedením biskupa Dr. Gebharda Fürsta. Část, která touto diecézí prochází, se stala jádrem dálkové poutnické trasy. Od počátku byla myšlenka vytvořit poutní a kulturní stezku, která provede putující muže a ženy po místech spojených se sv. Martinem. Celá trasa je rozdělena na etapy, které je možné ujít za jeden den. Každá z nich končí ve větších městech, kde je možné sehnat nocleh. Svatomartinskou cestu lze zahájit a ukončit kdekoliv. Také ji můžete procházet oběma směry.

V Rakousku vede poutní stezka sv. Martina podél Dunaje až do bavorského Pasova

Pro poutníky z Česka je bližší vyrazit na část stezky, která vede pod naší jižní hranicí. Na cestu lze vyrazit přímo z Maďarska nebo třeba jen z Vídně. Z hlavního města Rakouska se stezka vine do Klosterneuburgu, Stockerau a pokračuje dál přes Kirchberg am Wagram do města Křemže na Dunaji. Proti proudu veletoku se kráčí dál a dál přes Maria Langegg, Leiben, Ybbs, Zeillern, St. Pantaleon, Enns, Linec až do bavorského Pasova. Všechny etapy jsou dobře popsány na webu http://www.martinuswege.eu/, kde jsou k dispozici také informace o možnostech ubytování, pamětihodnostech na trase, duchovní impulsy a spousta dalších praktických poutnických rad.

Jižní větev vede přes Slovinsko, severní Itálii, průsmyk sv. Bernarda do Francie

Via Sancti Martini má i jižní větev. Při jejím plánování se vycházelo z míst, kde působil svatý Martin v jižní Evropě. Stejně jako střední větev začíná v Szombathely. Míří na jih Maďarska do města Kobije a pak dále přes slovinský Maribor do Ljubljany a italského města Aquilea. Svatomartinské poutníky na jižní trase čeká průchod severní Itálií od Benátek přes Treviso, Milán, Pont-Saint-Martin, Aoste a dál na západ. „Pelegrini  Via Sancti Martini“ přecházejí Alpy přes Svatobernardský průsmyk a jsou ve Francii. Na trase jsou města Aime, Albertville, Vienne, Lion, Feurs, Chatel-Montagne, Néris-les-Bains, Nohant-Vicq, Saint-Marcel, Tournon-Saint-Pierre a cíl v Tours.

Regionální trasa z Bratislavy do Szombathely s cílem v St. Martin a d. Raab

Reklama

Via Sancti Martini není hotovou nabídkou, ale cestou, která se vyvíjí. Na různých místech Evropy na ni navazují regionální větve. Jedna z nich vede z Bratislavy přes Rakousko do Maďarska se zastávkou v Martinově rodišti Szombathely a pak opět míří za hranice do Rakouska, kde končí ve městě St. Martin a d. Raab. Regionální panonská stezka sv. Martina (Regionaler pannonischer Martinusweg) měří 299 km a patronát nad ní převzala diecéze Eisenstadt v čele s biskupem Ägidiem J. Zsifkovicsem. Sv. Martin je nejen zemským patronem území, kde se diecéze nachází, ale také patronem této rakouské diecéze. Panonská Martinusweg byla otevřena v roce 2016 a do jejího vytyčení se zapojila diecéze ve spolupráci s turistickým oddělení spolkové země Burgenland a dalšími domácími i zahraničními partnery.

https://viasanctimartini.hu

http://www.martinuswege.eu/

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap