Hudba Kláštery

Broumovská klávesa přivítá na čtyřicet soutěžících ze čtyř zemí Evropy

V broumovském klášteře proběhne ve dnech 14.–16. května 11. ročník mezinárodní soutěže Broumovská klávesa. Do soutěže se registrovalo téměř čtyřicet soutěžících z České republiky, Slovenska, Polska a Rakouska. Soutěž se uskuteční prezenční formou bez přítomnosti publika.

Soutěžící zahrají na koncertní klavír Steinway & Sons

Výkony soutěžících, kteří budou rozděleni do čtyř kategorií podle věku, a to od nejmenších do 17 let včetně, bude hodnotit odborná porota, v níž zasednou umělecký ředitel soutěže Ivo Kahánek, předseda poroty Jan Simon, pianisté Milan Langer a Eliška Novotná a generální ředitel České filharmonie David Mareček. Soutěžit se bude v areálu národní památky broumovského kláštera v multifunkčním sále Dřevník na koncertní klavír Steinway & Sons.

„Rozhodnutí risknout přípravy prezenční formy soutěže se ukázaly jako nadmíru šťastné. Doufáme, že letos bude Broumovská klávesa mimořádnou inspirací pro všechny děti, které se v době pandemie poctivě připravovaly v nestandardních podmínkách, bez přehrávek, koncertů a dalších živých vystoupení. Bude i oceněním práce jejich učitelů a rodičů, kteří to také neměli jednoduché,“ říká organizátorka soutěže Tereza Kramplová.

Krásné prostředí broumovského kláštera a skvělý pořadatelský tým nám naštěstí dovolují dodržet ta nejpřísnější hygienická opatření a díky tomu jsme se rozhodli uspořádat soutěž prezenčně v jejím tradičním termínu. Děkujeme soutěžícím, jejich doprovodům i publiku za pochopení a doufáme, že v příštím roce se už setkáme v sále všichni společně,“ podotýká umělecký ředitel soutěže, klavírista Ivo Kahánek.

Na vítěze všech kategorií čekají jak finanční odměny, tak především živá vystoupení na Slavnostním koncertu laureátů v pražském Rudolfinu na podzim 2021, na letním hudebním festivalu Za poklady Broumovska a za doprovodu Západočeského symfonického orchestru Mariánské lázně v rámci jeho sezóny.

Vystoupení klavíristů letos bez publika

I přes postupné rozvolňování pandemických opatření bude v průběhu celé soutěže dbáno o maximální dodržení hygienických opatření – ve všech prostorách budou vyžadovány respirátory (kromě samotného účinkování), nástroje i místnosti budou pravidelně dezinfikovány, všude ve společných prostorách bude k dispozici dezinfekce. Vystoupení účinkujícím bude umožněno prezenčně, bez publika, pouze za doprovodu rodičů a pedagogů. Všichni účinkující i jejich doprovod musí doložit negativní antigenní test v písemné formě ne starším než 3 dny, nebo dokladem o očkování (kompletní očkování), nebo potvrzením od lékaře o prodělaném onemocnění Covid-19.

Partnery soutěže jsouMinisterstvo kultury ČR, Královéhradecký kraj, město Broumov, společnost Hobra-Školník, velvyslanectví Polska, Stadler-Trier Music Foundation, Drnek Piana, Agentura pro rozvoj Broumovska, Festival Za poklady Broumovska a Západočeský SO Mariánské Lázně.

Mezinárodní klavírní soutěž Broumovská klávesa vznikla v roce 2011. Jejím cílem je pořádání soutěže pro děti a mládež s patřičnou odbornou platformou v široké mezinárodní působnosti. Celá idea se opírá o osvědčený systém dětského hudebního vzdělávání a dlouholetou tradici dětských soutěží v ČR. Mladí hudebníci mají nejen možnost vzájemné konfrontace na mezinárodní úrovni, ale také kontaktu se špičkovými osobnostmi českého i zahraničního klavírního umění a představiteli stěžejních hudebních institucí.

Reklama

Autor příspěvku: Kateřina Ostradecká

Mezinárodní soutěž pro mladé klavíristy Broumovská klávesa
www.broumovskaklavesa.cz

Autor fotografie: Michal Sedláček/Broumovská klávesa

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap