Kláštery

Boromejky spustily internetovou aukci kreslených vtipů tvůrčího dua MARVIN. Výtěžek podpoří Domov sv. Karla Boromejského

Originální kreslený humor od autorské dvojice MARVIN pomůže seniorům v Domově sv. Karla Boromejského v Praze-Řepy. Na Facebooku domova běží od 5. do 19. listopadu internetová aukce zapaspartovaných karikatur s vlastnoručním podpisem autorů. Vyvolávací cena je 300 korun. Výtěžek z aukce poputuje konto domova pro seniory, jehož zřizovatelem jsou sestry sv. Karla Boromejského.

„Cílem aukce je také zpestřit kulturní život v domově. Smích je totiž blahodárný pro psychiku nás všech a také dobrý způsob, jak zachovat humor a naději i v sebetěžší situaci. Udělejte obrázkem radost sobě, své rodině, přátelům, známým či šéfovi a zároveň tím podpořte náš Domov,“ uvedla mluví Domova sv. Karla Boromejského Karolína Straková .

Autorskou dvojici kreslířů MARVIN tvoří spisovatel Michal Vaněček z nadace T-Soft Eternity a kreativní výtvarník, ilustrátor, kreslíř a fotograf Václav Ráž. Jejich pojetí humoru vychází z filosofie inspirované klasiky české literární tvorby a zábavy. „Karel Čapek kdysi napsal: ‚Humor je solí země. Kdo je jím dobře prosolený, vydrží dlouho čerstvý.‘ A vůbec o humoru můžeme najít spoustu moudrostí,“ uvedli autoři vtipných kreseb.

Humor se rodí z nespokojenosti a smutku

Právě ve chvílích, kdy člověku není příliš do zpěvu, přichází na řadu vtip, jako lék na smutek. „Humor je nejlepší náplast na rány života a vždycky trochu obrana proti osudu. Víc psiny se rodí z nespokojenosti než z blahého a spokojeného ducha. Humor není směšný sám o sobě, ale tím, že nám v mozku spouští něco, co rezonuje s naší duší a pomáhá nám vypořádat se i s vlastními smutky a bolístkami,“ dodává autorské duo MARVIN.

Československo a Česko lze považovat za jednu z tradičních kolébek i kresleného humoru. Dobrý kreslený vtip je vlastně krátkou, či spíše nejkratší možnou povídkou, kde text a ilustrace samy o sobě třeba ani nedávají smysl, ale společně, ve spojení s naší fantazií vytvářejí příběh, včetně toho, co mu předcházelo a toho, co po tom, co vidíme, může následovat. Proto i každý kreslený vtip může znamenat pro každého diváka trochu jiný příběh a jiný podnět k smíchu.

Reklama

Akce běží na Facebooku Domova sv. Karla Boromejského.

Více o aukci na webu Domova sv. Karla Boromejského.

Obrázek vtipu z plakátu internetové aukce. Plakát ke stažení zde.

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap