Kláštery

Broumovská klávesa přivítá více než 40 soutěžících z pěti zemí Evropy

V broumovském klášteře proběhne ve dnech 5. až 7. května 13. ročník mezinárodní klavírní soutěže Broumovská klávesa. Do soutěže se registrovalo více než čtyřicet soutěžících z České republiky, Slovenska, Polska, Rakouska a Maďarska. Soutěžní vystoupení všech kategorií jsou otevřena veřejnosti.

Soutěžící jsou rozděleni do čtyř kategorií podle věku, a to od nejmenších do 17 let včetně. Jejich výkony hodnotí umělecká odborná porota, v níž letos zasednou: koncertní pianista, profesor HAMU v Praze a Pražské konzervatoře, umělecký ředitel soutěže Doc. Mg.A Ivo Kahánek Ph.D. a další klavíristé a představitelé předních kulturních institucí: Mgr. Jan Simon (předseda poroty), MgA. David Mareček, MgA. Milan Langer, Ph.D. a Doc. MgA. Eliška Novotná. Letošní zahraniční porotkyní je polská koncertní klavíristka a pedagožka na Akademii Karola Szymanovského v Katovicích, prof. dr hab. Joanna Domańska. Soutěž probíhá v areálu národní památky broumovského kláštera v multifunkčním sále Dřevník na koncertní klavír Steinway & Sons. Oficiální zahájení 13. ročníku soutěže Broumovská klávesa proběhne v 10 hodin v pátek 5. května.

Na letošní, již třináctý ročník Broumovské klávesy se moc těším: kromě návratu k tradičnímu májovému termínu slibuje vysokou úroveň soutěžících od nás i z ciziny – kromě našich polských a slovenských přátel letos zastoupené také účastníky z Rakouska a Maďarska – a také uvítáme novou porotkyni, profesorku Joannu Domańskou z Akademie K. Szymanowského v Katowicích. Srdečně zvu všechny příznivce klavíru ve dnech 5. –7. května do kvetoucího Broumova!“ říká umělecký ředitel soutěže, klavírista Ivo Kahánek.

Na vítěze všech kategorií čekají jak finanční odměny, tak především živá vystoupení. Letošní novinkou je spolupráce s festivalem Dvořákova Praha, který nabídne vybraným laureátům možnost zúčastnit se vystoupení na Bořislavce. „Broumovská klávesa je výjimečná především koncertními příležitostmi, které svým laureátům nabízí. Letos se tak kromě tradičního Slavnostního koncertu laureátů v pražském Rudolfinu potkáme ještě v rámci festivalu Dvořákova Praha na Bořislavce, další koncertní příležitosti nabídl mladým pianistům Karlovarský symfonický orchestr nebo festival Za poklady Broumovska,“ upozorňuje manažerka soutěže Tereza Kramplová. Mezi tradiční koncertní příležitosti tedy patří vystoupení na Slavnostním koncertu laureátů ve Dvořákově síni pražského Rudolfina na podzim 2023, na letním hudebním festivalu Za poklady Broumovska a za doprovodu Karlovarského symfonického orchestru v rámci jeho letní sezóny.

Broumovská klávesa zapadá i díky svému mezinárodnímu zaměření do aktivit Nadačního fondu Broumov – město kultury, který právě v těchto dnech dokončuje přípravy na finále o titul Evropské hlavní město kultury 2028.

Partnery soutěže jsouMinisterstvo kultury ČR, Královéhradecký kraj, město Broumov, společnost Hobra-Školník, Z-TRADE, Svíčky.cz, velvyslanectví Polska, Drnek Piana, Agentura pro rozvoj Broumovska, Festival Za poklady Broumovska, Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha, Karlovarský symfonický orchestr a Broumov 2028. Mediálním partnerem je Klasika Plus a Naše Broumovsko.

Zdroj:

Michaela Plchová

Reklama

Agentura pro rozvoj Broumovska

Vzdělávací a kulturní centrum Broumov

Foto: Michal Sedláček

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap