V reakci na katastrofální zemětřesení, které zasáhlo v noci z 5. a 6. února jihovýchodní Turecko a Sýrii vyhlašuje Charita Česká republika sbírku na pomoc zasaženým lidem. Charita Česká republika je připravena okamžitě pomoci. Z krizového fondu zároveň uvolnila částku 300 000 korun. Lidé v místě potřebují okamžitou humanitární pomoc. Charitní síť již spouští pomoc přímo na místě.
Epicentrum zemětřesení o síle 7.8 Richterovy škály bylo kolem tureckého města Gaziantep, které leží nedaleko syrských hranic. Otřesy byly cítit až v Libanonu a na Kypru a zanechaly za sebou přes tisíc mrtvých a tisíce zraněných. Tato čísla ale bohužel nejsou konečná. Záchranáři teprve odkrývají sutiny domů, které se v důsledku zemětřesení zřítily. Americká geologická společnost odhaduje, že obětí může být až 10 000.
„Sociální sítě plní zprávy lidí, kteří jsou buď sami uvězněni pod sutinami, nebo nemají zprávy o svých blízkých,“ říká Irena Menšíková přímo z Turecka.
V zasažené oblasti žijí miliony lidí, jen samotný Gaziantep je dvoumilionová metropole, kde žije také na půl milionů uprchlíků ze Sýrie.Odhaduje se, že o střechu nad hlavou přišly stovky tisíc lidí, kteří potřebují humanitární pomoc.
Charita Česká republika je připravena bezprostředně pomoci. Z krizového fondu uvolnila částku 300 000 korun a zároveň vyhlásila sbírku Charita pro Turecko a Sýrii zasažené zemětřesením. Číslo účtu 55660022/0800, V.S. 118. Na místě již přímo pomáhá Charita Turecko.
Situaci v zasažené oblasti komplikuje tuhý mráz a husté sněžení a déšť. To stěžuje nejen práci záchranářů, ale také podmínky těch, kteří během zemětřesení přišli o střechu nad hlavou. Ti se choulí venku na mrazu a schovávají se před zimou, kde můžou, například v autech. Zasažení lidé potřebují okamžitou humanitární pomoc.
Do oblasti míří pomoc z celého světa. Při posledním největším tureckém zemětřesení v Izmitu v roce 1999 zemřelo 18 000 lidí.
Zdroj: Charita ČR, tiskové zprávy