Na cestu Poutní místa

Na Ivančenu se letos skauti hromadně nevypraví. Místo polní mše bude online bohoslužba. Televize nabídne archivní dokumenty

Ani loni ani letos. Skauti se na Ivančenu nedostanou. Hromadné akce stále omezuje pandemie koronaviru a jarní výstup vždy absolvovaly tisíce skautů a skautek z celé České republiky. Kreativita junáků však omezená není. Svého patrona sv. Jiří v sobotu 24. dubna uctí stejně jako oběti nacismu, na jejichž památku byla kamenná mohyla na úpatí Lysé hory v roce 1946 vztyčena. Za skauty, kteří za svobodu naší země obětovali život, bude sloužena mše svatá sdílená online na YouTube. Mezinárodní den skautingu připomene různými dokumenty také Česká televize. 

Avízované rozvolnění na 20 účastníků sice dávalo skautům naději, že alespoň symbolicky, se na Ivančenu vypraví malé oddíly. Nic z toho však aktuálně možné není. „Původně jsme měli radost, když jsme zjistili, že se situace uvolňuje a venku se bude moct sejít alespoň dvacet lidí. Bohužel naše radost netrvala dlouho a omezený počet lidí, dle nařízení vlády, zůstal na dvou. Původně zamýšlené časosběrné fotografie, stánek i kronika u mohyly se tudíž konat nemohou,“ informuje na webu ivancena.cz realizační tým, který akci letos připravoval.

Na Ivančenu se vypravte soukromě a pošlete selfíčko

Vedení skautů apeluje na své členy, aby svůj soukromý výšlap v den sv. Jiří do Beskyd zvážili. „Prosíme, pečlivě zvažte výšlap k mohyle o víkendu kolem 24. dubna. Určitě bude spousta dalších krásných víkendů, kdy si to s oddíly užijete. Mějte prosím na srdci bezpečnost svou i svěřených dětí,“ dodává realizační tým.

Kdo se na Ivančenu letos na jaře nebo v průběhu dalších měsíců soukromě vypraví, má se vyfotit a snímek poslat na e-mail empik@skaut.cz. Z dodaných selfíček fotek vznikne společné dílo. Skauti nepřijdou ani o výroční nášivku, které jsou již připravené. „Na stejný e-mail prosím posílejte i žádosti o zaslání nášivek. Více informací o nášivkách zveřejníme nejpozději k datu svátku svatého Jiří na webu ivancena.cz,“ informují organizátoři.

Mše svatá za skauty z kostela v Dobré v sobotu 24. 4. na YouTube

O mši svatou, která se roky celebrovala pod širým nebem na louce nedaleko skautského pomníku, nepřijdou ani věřící skauti a skautky. Celebrovat se však nebude v lese, ale v kostele sv. Jiří v Dobré u Frýdku-Místku. Do kostela se dostane jen omezený počet lidí a nebude veřejně přístupná. Neomezené množství ji však bude mít možnost sledovat online formou živého vysílání na YouTube. Mše svatá začíná 24. dubna v 15.30 a hlavním celebrantem bude biskupský vikář pro pastoraci P. Vít Zatloukal. Společně s ním bude sloužit diecézní rádce skautů ostravsko-opavské diecéze P. Pavel Marek. „Povzbuďme se alespoň tímto virtuálním setkáním a vzpomeňme na zemřelé skauty, kteří v minulosti nasadili své životy za naši svobodu. Zároveň vyprošujme sobě i všem současným skautkám a skautům Boží pomoc, ochranu a přímluvu Panny Marie i sv. Jiří v náročných časech,“ zve na online bohoslužbu P. Pavel Marek.

Mši svatou z kostele sv. Jiří v Dobré bude možné sledovat online na tomto odkazu.

Speciální vysílání České televize k Mezinárodnímu dni skautů

O skautech a Ivančeně bude v příštích dnech často slyšet v různých pořadech České televize, která připravila speciální program k Mezinárodnímu dni skautů. V programu najdete například dokument Hledání lilie, který popisuje cestu obnovy českého skautingu v polistopadové době. Z archivu bude odvysílán třicet let starý rozhovor se spisovatelem Jaroslavem Foglarem. „Tisková minikonference s Jestřábem“ byla natočena ve skautské klubovně v roce 1991. (ČT 3, 24. 4. v 10.15)

Diváci České televize uvidí Jaroslava Foglara také nostalgickém dokumentu z roku 1992 „Cesty za modrým světlem“. Autor dobrodružných knih nejen ze skautského prostředí zavede diváky do legendárních Stínadel. (ČT 3, 24. 4. V 10.40)

„Minuta ticha“ z roku 1968 se vysílat nesměla

Punc unikátnosti má však dokument „Minuta ticha“ o kamenné mohyle na Ivančeně z roku 1968. Autoři filmu Milan Švihálek a Milan Vilím natočili film, který lidem připomněl památku skautů, kteří byli 24. dubna 1945 popraveni nacisty za svou odbojovou činnost. Dokument však po srpnových událostech roku 1968 skončil v trezoru a odvysílán mohl být až po pádu komunistické totality. Třicetiminutový snímek Česká televize odvysílá v obnovené premiéře na programu na ČT2 v sobotu 24. 4. 2021 v 11.50 (repríza v úterý 27. 4. 2021 v 11.35). Na stejném programu poběží v sobotu 24. 4. od 12.20 dokument z roku 2016 s názvem „Příběhy z Ivančeny“.

„Kdo jdeš kolem, přilož kámen!”

Jaký byl skutečný příběh Ivančeny? O tom až do své smrti vyprávěli pamětníci, kteří v roce 1946 vztyčili do mohyly z několika kamenů dřevěný kříž. „Kdo jdeš kolem, přilož kámen!” Napsal tehdy na papírovou cedulku Ing. Petr Fiala – Ťop. Kameny se začaly vršit až vznikla nepřehlédnutelná mohyla, která byla nepřáteli skautingu ničena a skauty znovu neúnavně stavěna. Památník na Ivančeně prošel v minulých letech rozsáhlou rekonstrukcí. Na místě vznikla kaskádovitá zídka a z nejvzácnějších kamenných desek a kamenů pak samotný památník. Kdo na Ivančenu zavítá, může si na kamenném pomníku přečíst také jména popravených skautů, kteří přišli o život na samém sklonku války. Nacisty byli zastřeleni na starém židovském hřbitově v polském Těšíně práv 24. dubna 1945.

Kompletní program k Mezinárodnímu dni skautingu na České televizi najdete zde

Reklama

Fotka od Andrzej Rembowski z Pixabay

Chystáte se na Ivančenu nebo někam jinam do přírody? Vybavení na hory a turistiku lze nakoupit v různých e-shopech. Například Hanibal.cz, na Procamping.cz nebo na Armyshop.cz.

Cestovní vychytávky, které zpříjemní vaše putování, najdete také na e-shopu https://www.earplugs.cz/.

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap