Na cestu

Novinka na zámku v Kuníně. Turisté projdou spojovacím mostem až do kostela Povýšení sv. Kříže 

Až na oratoř kostela Povýšení sv. Kříže v Kuníně se nově dostanou návštěvníci zámku Kunín. Prohlídková trasa dosud končila na spojovacím mostě mezi zámkem a kostelem. Od středy 17. srpna si turisté mohou vychutnat pocity majitelů zámku, kteří se na bohoslužby dostávali krytým schodištěm a mši v presbytáři kostela sledovali prosklenými okny přímo z oratoře.

Zámek Kunín patří k nejcennějším barokním zámkům celé Moravy. Pro hrabata z Harrachu jej v letech 1726 – 1734 vybudoval věhlasný rakouský stavitel Johann Lucas von Hildebrandt. Největšího rozkvětu se dočkal na přelomu 18. a 19. století za osvícené majitelky Marie Walburgy hraběnky z Truchsess-Waldburg-Zeilu, rozené z Harrach-Hohenemsu, která zde vybudovala jeden z nejmodernějších vzdělávacích ústavů tehdejší střední Evropy. Jeho nejznámějším žákem byl pozdější Otec národa a velký český historik František Palacký.

Reklama

Zámek byl posledním majitelům (Bauerové) zkonfiskován v roce 1945. Potkala jej devastace sovětskými vojáky i civilními obyvateli. Z honosného sídla se stala ubytovna, vývařovna a sklad léčiv. Od roku 1972 v něm sídlila Vysoká škola veterinární a farmaceutická. Při rekonstrukci v letech 1979 až 1989 podle projektu SÚRPMO Brno, přestavba na učebny a koleje. Rekonstrukce byla zastavena kvůli existenci dřevomorky. Zdevastovaný zámek byl od roku 1999 ve vlastnictví Obce Kunín.

Kunínský zámek prošel rozsáhlou rekonstrukcí a postupně se do něj vracejí  původní zámecké sbírky. Zámeckou expozici provozuje Muzeum Novojičínska, příspěvková organizace. V průběhu obnovy zámku se podařilo znovu postavit také spojovací zastřešený most, který byl v roce 1956 odstraněn. Most propojil kostel v roce 2006 a jeho podoba odpovídá původnímu dřevěnému mostu, jak jej zachycují dobové fotografie. Dosud se mohli turisté procházet jen po mostě a nahlížet do zámeckého parku. Po dohodě s farností a Biskupstvím ostravsko-opavským mohou nahlédnout i do kostela.

Foto: Zámek Kunín a Pavel Siuda

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap