Na cestu

Betlémské světlo dorazí do Česka 10. prosince. O týden později ho skauti rozvezou po celé zemi

Betlémské světlo přivezou čeští skauti z Vídně 10. prosince. Moderní symbol Vánoc dorazí do Česka už po čtyřiatřicáté. 17. prosince ho pak dobrovolní skautští kurýři rozvezou vlaky po celé zemi. Od tohoto dne bude k dispozici na celé řadě lokálních akcí.

Ekumenická bohoslužba ve Vídni
Cestu z Betléma do Vídně absolvuje plamínek letecky. 10. prosince ho pak rakouští skauti předají skautským delegacím z celé Evropy ve vídeňském kostele Neuottakring (Familienkirche) na náměstí Familienplatz při ekumenické bohoslužbě. Odsud čeští skauti dovezou Betlémské světlo do Brna. Z Vídně pojedou světlonoši vlakem RJ 370 Vindobona, který do Brna dorazí v 18:36. O den později skauti plamínek slavnostně předají biskupovi v katedrále sv. Petra a Pavla. Slavnostní mše se uskuteční v 9:00 dopoledne.

Každý může mít doma svůj plamínek z Betléma
Na mnoha místních akcích si budou moci Betlémské světlo lidé připálit a odnést do svých domovů. Aktualizovaný seznam všech místních akcí najdete zde: https://www.betlemskesvetlo.cz/rozvoz-a-mistni-akce/.

Mít doma betlémský plamínek a nenechat ho zhasnout po dlouhé cestě znamená stát se součástí nekonečného řetězu míru a radosti. “Letos více než kdy jindy vnímáme Betlémské světlo jako poselství míru a jsme v myšlenkách se všemi lidmi, na které dopadají důsledky válečných konfliktů ať už na Ukrajině nebo kdekoliv jinde na světě,” dodává hlavní koordinátor Betlémského světla Jiří Dorazil.
Tradice se zrodila v Rakousku v roce 1986

Reklama

Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do rakouského Lince. K nám se Betlémské světlo dostalo hned po pádu čtyřicetileté komunistické vlády, a to do Českých Budějovic a do Prahy. V roce 1990 se s myšlenkou Betlémského světla seznámili brněnští skauti na mezinárodním setkání skautů a skautek z celého světa ve Vídni a již na podzim téhož roku začali připravovat českou verzi.

Myšlenka předávání Betlémského světla vznikla v Rakousku jako součást charitativní akce Světlo ve tmě, která pomáhala lidem se zrakovým postižením. Organizátoři sbírky hledali způsob, jak poděkovat lidem, kteří do sbírky přispěli. Nakonec pro ně začali dovážet plamínek zapálený v Betlémě. Předávání světla se odtud díky skautským organizacím rozšířilo do celého světa.

Klíčová data:

  1. prosince – slavnostní ekumenická bohoslužba ve Vídni, kde čeští skauti světlo převezmou, a ještě ten den ho dovezou do Brna (vlak Metropolitan 280, předpokládaný čas příjezdu: 18:36)
  2. prosince | 9:00 – slavnostní bohoslužba v brněnské katedrále Petra a Pavla, skauti předávají Betlémské světlo biskupovi
  3. prosince – dobrovolní skautští kurýři rozváží Betlémské světlo vlaky po celé republice
  4. prosince – 24. prosince – Betlémské světlo je předáváno na místních akcích v regionech. Jejich seznam najdete zde: https://www.betlemskesvetlo.cz/rozvoz-a-mistni-akce/

    Foto: Petra Divišová (Oddíl Gabrety Hartmanice, cesta vlakem)
Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap