Poutní stezky

Extrémní křížové cesty také v Česku. Vychází z Prahy, Borovan a Zlatých Hor

K postní době patří křížové cesty. V sousedním Polsku se z pátku 8. na sobotu 9. dubna chystají desetitisíce věřících absolvovat desítky kilometrů dlouhé trasy Extrémní křížové cesty. Letos je jich v různých částech země více než tisícovka. Iniciativa se zrodila v roce 2009 a dávno již překročila hranice. Na Extrémní křížovou cestu se chytají vyjít poutníci v různých evropských zemích i severní Americe. Letos se na čtyři různé trasy vyjde i v České republice.

„Tradice Extrémní křížové cesty (EKC) se zrodila v Polsku v roce 2009. Její první trasa vedla z Krakova na Kalwarii Zebrzydowskou. Postupně se tato akce začala rozšiřovat do takových rozměrů, že se jí v roce 2018 zúčastnilo 100 tisíc lidí. Zvláštní požehnání získali účastníci dokonce od papeže Františka. EKC se postupně rozšiřuje i mimo Polsko,“ uvedl duchovní správce farnost Borovany P. Ondřej Urbisz, který pochází z Polska a v jehož farnosti se k iniciativě rovněž připojili.

Nároční noční putování však není pro každého. Organizátoři proto zájemce upozorňují na úskalí. „Putování je určeno především pro osoby, které jsou fyzicky aktivní, zdravé, zvyklé na fyzickou námahu. Je třeba vzít v úvahu, že cesta v noci je mnohem náročnější a únavnější než v průběhu dne a je třeba být na to fyzicky a psychicky připravený,“ připomněl za organizátory borovanské trasy Lukáš Malík.

Praha-Stará Boleslav nebo okružní z kostela sv. Jiljí

Dvě trasy mají start přímo v Praze. Trasa s názvem Neposkvrněné početí Marie – bílá vychází v pátek 8. dubna v 18.00 hodin z kostela Stětí sv. Jana Křtitele v Praze-Hostivaři. Měří celkem 30 km a končí ve Staré Boleslavi. Trasa této Extrémní křížové cesty vede těmito městy a obcemi: Praha – Dolní Měcholupy – Dubeč – Běchovice – Hoří Počernice – Zeleneč – Zápy – Lázně Toušeň – Brandýs nad Labem – Stará Boleslav.

Druhá trasa Extrémní křížová cesta je zasvěcena sv. Jiljí, má modrou barvu a je okružní. Po 31 km končí tam, kde začala. Start je ve 20.00 hodin v kostele sv. Jiljí v Praze. Další zastavení jsou: Stromovka – Lysolaje – Divoká Šárka – Bílá Hora – Hvězda – Ladronka – Petřín – kostel Panny Marie Vítězné – kostel sv. Jiljí.

Z Borovan na Dobrou Vodu nebo z Borovan do Kájova

Do Extrémní křížové cesty se zapojí také farnost Borovany v jižních Čechách. Na výběr je ze dvou možností. Z Borovan na Dobrou Vodu (40 km) nebo z Borovan do Kájova (45 km). Společný začátek je v kostele Navštívení Panny Marie v Borovanech. Mše svatá začíná v 18.00 hod. Po ní následuje krátký briefing na seznámení s trasou. A poté účastníky čeká již samotná Extrémní křížová cesta.

Zájemci o účast se musí předem přihlásit u organizátorů. Přihlášení účastníci obdrží plán cesty s podrobnými informacemi a texty s rozjímáním k jednotlivým zastavením. Přihlašování je možné na: lukmark@seznam.cz, na tel: 737 648 000, nebo formou zprávy na fcb Extrémní Křížová Cesta Borovany.

Tisíc tras v Polsku. Jedna z nich začíná na Maria Hilf u Zlatých Hor

Nejvíce tras Extrémní křížové cesty mají v Polsku. Některé z nich procházejí okolo hranic České republiky nebo se jí skoro dotýkají. Například žlutá trasa bratří Františkánů (Żółta – bł. Franciszkanów), která vychází z Głubczyc, končí v hraniční obci Opawica nedaleko města Město Albrechtice.

Organizátoři jedné z křížových cest z opolské diecéze se rozhodli trasu Extrémní křížové cesty zahájit přímo v Česku. Výchozím místem pro trasu sv. Jakuba Staršího bude poutní kostel Panny Marie Pomocné u Zlatých Hor (Maria Hilf). Mše svatá zde bude na začátek putování slavena v 20.00 hodin. Pak se již účastníci vydají nocí přes Biskupskou kupu zpátky do své vlasti. Na trase projdou obcemi Pokrzywna – Wieszczyna – Dębowiec – Prudnik Las – Prudnik – Jasiona – Lubrza. Do cíle v obci Lubrza to mají z Maria Hilf celkem 37 km.

Co je Extrémní křížová cesta?

Výzva – Kdo jde na EKC neví, jestli dojde. Když se rozhodneme jít do neznáma, tak přicházíme o určitou jistotu. Tato nejistota pak vede k setkání s Bohem.

Cesta – Člověk je jednota těla a duše. Když vyjdeme, tak uvedeme celého člověka do modlitby. Je to způsob askeze, která otevírá člověka a směřuje ho na Boha. Odcházíme z toho, co známe, do toho co neznáme.

Námaha – Během cesty může přijít okamžik, kdy mi začíná být špatně. Něco začíná bolet, mrznu, zabloudil jsem, usínám, jsem unavený… Přichází otázka:“Mám jít dál, a jestli ano, tak proč?“. Je to velmi důležitá otázka. Tato otázka může vést k Bohu. Jestliže jdu kvůli Bohu, tak je to víra.

Setkání – Jestliže jsem přijal tuto výzvu, tak jdu touto cestou, bojuji s únavou. To je smysl EKC, Tvé individuální setkání s Bohem. Po tomto setkání se může v mém životě vše změnit.

Základy Extrémní křížové cesty:

Mše sv. – Eucharistie je projevem nekonečné lásky Boha.

Cesta – Musí byt náročná, mimo hlavní cesty. Min. 40 km. Fyzická únava je nutná. 

Noc – EKC je v noci. Noc je více soukromá, v noci je to daleko těžší. V noci člověk může zbloudit, v noci je nejistota.

Samota – Ježíš šel sám. EKC člověk prožívá sám.

Mlčení – Pomáhá soustředit se na cíl.

Rozjímání — EKC je duchovní cestování, rozjímání jsou připravená pro takovou cestu.

Důležité upozornění a rady na cestu:

Vybavte se na cestu: nápoje a potraviny, teplé bundy, čepice, rukavice, dobré boty, pláštěnka, baterka (nejlépe vpředu „čelovka“) a ruční svítilna, náhradní baterie, plně nabitý mobilní telefon, karimatku, reflexní prvky, nebo vesta. Zájemci si mohou připravit vlastní dřevěný kříž.

Důležité! Účast na EKC je na vlastní nebezpečí. Neposkytujeme pojištění ani lékařskou péči. Bezpečnost na trase bude záviset hlavně na vás samých. Řiďte se obecnými pravidly silničního provozu.

Během EKC se účastníci pohybují samostatně nebo ve skupinách méně než 10 osob. Během cesty platí pravidlo mlčení mimo zastavení křížové cesty. Pojďme respektovat toto pravidlo vzhledem k hlubšímu prožitku jednotlivce. Náš rozhovor může rušit ostatní.

Doporučujeme zajistit jednotlivou dopravu, která vás odvede z cesty, pokud nebudete schopni pokračovat v cestě. Před odjezdem informujte blízké o vaší účasti v EKC, uveďte mapu a vysvětlete průběh trasy.

Reklama

EKC je individuální boj s cestou kříže a vlastními slabostmi.

Více o akci na https://www.edk.org.pl/

Foto: Extrémní křížové cesty PL

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap