Příběhy

Film o moderním poutnictví „Pěšky bez hranic“ odvysílá televize Noe

Polohraný filmový dokument „Pěšky bez hranic“ vypráví příběh moderního poutnictví v prostředí skutečných poutníků.  Nový snímek režisérky Evy Toulové vznikal na Moravě, ve Slezsku i na Slovensku. Filmaři s herci a poutníky během natáčení nachodili stovky kilometrů po Cyrilometodějských poutních stezkách. V neděli 27. září v 20.05 bude mít premiéru ve vysílání televize Noe.

Po dokumentárním filmu „Camino na kolečkách“ je to již druhý film s poutnickou tematikou mladé režisérky, která na obou z nich spolupracovala s poutnickým průvodcem Petrem Hirschem. Zkušený poutník se tentokrát stal producentem snímku, který vypráví příběh mladé ženy, která ve svém životě objeví kouzlo a sílu moderního poutnictví.

Za kamerou nebo za ovladačem filmařského dronu stál Tomáš Lénárd, který se podílel již na prvním poutnickém snímku o muži s roztroušenou sklerózou, který s partou přátel doputuje na invalidním vozíku k hrobu sv. Jakuba do španělského Santiaga de Compostela.

400 kilometrů po Cyrilometodějských stezkách

I tentokrát filmaře také čekalo putování. Během natáčení prošli s herci i poutníky 400 kilometrů poutnických tras. „Je to až neuvěřitelné, ale na 4 poutích na Velehrad, během kterých vznikal i dokument Pěšky bez hranic se vás vystřídalo více než 60 poutníků. Můj velký dík, za to, že jste se rozhodli společně se mnou vyrazit a snad se i drobek zapsat do historie vzniku sítě Cyrilometodějských cest,“ uvedl k novému filmu Petr Hirsch.

Filmové dílo mohli poprvé vidět právě poutníci. Promítal se na závěr letního putování z Trenčína na Velehrad, které bylo součástí hvězdicové pouti, kteří na Velehrad putovali ze 13 směrů. V sobotu 22. Srpna je čekala nejen mše svatá s brněnským biskupem Vojtěchem Cikrlem, ale také promítání filmu „Pěšky bez hranic“ v Sále kardinála Tomáše Špidlíka.

Reklama

Tereza opustí svůj komfort a pozná moderní poutnictví

Dokument „Pěšky bez hranic“ vypráví příběh mladé ženy Terezy, která má na první pohled v životě vše, co si kdy přála a vysnila – manžela, zdravou dceru a práci, která jí naplňuje. Přesto se nedokáže zbavit pocitu, že jí v životě něco chybí. Rozhodne se proto vyjít ze své komfortní zóny a díky sázce se ocitá na pouti na Velehrad. Jde pěšky, jen s batohem na zádech a poznává, co to vlastně je to moderní poutnictví. Vystavená nepříznivým podmínkám počasí, ročních období únavě a vyčerpání se navrací k původním hodnotám a nalezení něčeho dávno ztraceného.

Kdo je kdo v novém filmu „Pěšky bez hranic“

Hlavní roli ve filmu přijala herečka Tereza Němcová-Petrášková. Absolventka konzervatoře, oboru hudebně-dramatického si střihla hlavní roli v nové filmové romantické komedii režisérky Evy Toulové Casting na lásku. Filmový partner poutnice Terezy je herec Michal Kern, který se na televizní obrazovce objevil již například v seriálech Letiště, Ordinace v růžové zahradě, Pojišťovna štěstí nebo Ulice. Poutnickým kameramanem je Tomáš Lénárd, který se podílel na předchozím dokumentu Evy Toulové – Camino na kolečkách (2017) a je podepsán jako střihač také pod filmem režisérky Toulové – Jak se moří revizoři (2018).

Foto: Tomáš Lénárd


Pěšky bez hranic - oficiální trailer from Petr Hirsch on Vimeo.

Televize Noe nový film nabídne svým divákům v neděli 27. září v premiéře od 20.05 a v repríze ve čtvrtek 1. října v 12.50 hodin.

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap