Kláštery

Františkán se podělil o svou zkušenost s koronavirem. „Chřipečka to fakt není!“

„Jsem na kyslíku v nemocnici, mám diagnostikovaný Covid-19,“ napsal před týdnem františkán Bernard Ondřej Mléčka na sociální síť Facebook. Po pěti dnech hospitalizace se vrátil do kláštera a nahrál na svůj profil video, kde popisuje osobní zkušenost s koronavirem. Prosí v něm, aby lidé nebrali nemoc na lehkou váhu, protože je řada lidí, kterým může virus fatálně ublížit.

„Je to už patnáct dní, co jsem nemocný. A vždycky jsem si říkal – aspoň to budu mít za sebou – kdybych to náhodou dostal,“ říká čtyřicetiletý řeholník, který se snažil nemoci vyhnout. „Dával jsem si bacha. Pak jsem to chytil a nějak se mi to zkomplikovalo. Dostal jsem zápal plic a odvezli mě do nemocnice,“ vysvětluje.

Lékaři, sestry, uklízečky – to jsou hrdinové

V péči lékařů a na kapačkách strávil pět dní. Ani po návratu ze špitálu se ještě necítí zcela zdráv. „Už jsem doma, je to lepší, i když ne úplně dobrý,“ popisuje svou zkušenost bratr Bernard, který má nyní před nemocí větší respekt než kdykoliv předtím a video na internet umístil proto, aby lidé nemoc nezlehčovali.  

„Ty stavy, které jsem měl, byly pro mě fakt hrozný. I v tom špitále jsem viděl lidi, kteří mají problém dýchat a to je smutný pohled,“ vypráví na kameru a děkuje personálu nemocnice, který o nemocné pečuje. „Musím říct, že obdivuji všechny sestry, doktory a uklízečky, všechny kdo tam pracovali, kteří se obrovsky a nezištně starali. Vždy, když jsme něco na pokoji potřebovali, tak si museli obléct ten oblek, dvoje rukavice, a teprve potom se o nás postarat. Pro mě to jsou teda hrdinové.“

Reklama

Mrzí mě, když se nemoc zlehčuje. Není to sezónní rýma

Svou zkušenost se rozhodl sdílet jako osobní varování před banalizováním nemoci. „Setkávám se s tím a dost mě to mrzí, že se různě na sociálních sítích tahle situace zlehčuje. Objevují se neověřené zprávy. Nemoc se přirovnává k nějaké chřipečce nebo sezónní rýmě, ale tohle fakt chřipečka není,“ varuje řeholník.

„Spousta lidí tou nemocí projde dobře, ale pak se stane, že se to fakt někomu zkomplikuje. Nechci nikoho strašit, ale chci říct, že je tohle potřeba vzít vážně a odpovědně. Ten virus může být náročný, a když se přehltí špitály, tak to může být hodně velký průšvih,“ dodává Bernard Ondřej Mléčka na videu.

Současná omezení mohou zachraňovat životy

Diváky také vyzývá k dodržování opatření, které mohou šíření nákazy zbrzdit. „Omezení, která nyní máme, nám komplikují život, ale někomu druhému ten život zachrání. Kolem nás jsou lidé mnohem zranitelnější, které to může postihnout,“ říká františkán, který během nemoci vnímá Boží přítomnost i v těch hodně těžkých chvílích. „Mám velkou důvěru, že cokoliv z toho prožívám, tak Bůh je se mnou. Je připravený mě vždy podepřít a za to jsem hodně vděčný.“

Image by Michael Schwarzenberger from Pixabay
Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap