Kláštery

V Olomouci už sestry zase vaří kafe a servírují estonské Kohuke

Zavítáte-li při svých cestách do Olomouce, máte šanci opět navštívit stylovou kavárnu sester františkánek v Hrnčířské ulici. Od 1. 9. zde po letní přestávce provozují kavárnu ÕDE. Otevřeno je od pondělí do čtvrtku vždy od 13 do 18 hodin. Kromě lahodné kávy zde sestry nabízejí estonské speciality, které poznaly během svého misijního působení v této pobaltské zemi.

Kohuke je estonsky tvaroh

Estonština se skrývá i za názvem kavárny, která sídlí přímo v přízemní části kláštera sester Neposkvrněného Početí Panny Marie v historickém centru města Olomouce. „Õde“ znamená jednoduše sestra a vyhlášená specialita, kterou určitě ke kávičce doporučujeme, má název „Kohuke“. Tvarohový desert se šlehačkou, piškoty, kávou a kapkou rumu dostanete v misce s kakaem dozdobeným symbolem lilie z klášterního znaku.

Ochutnávat můžete i další dobroty z jídelního lístku, který odkazuje na klášterní kuchyni. Najdete v něm například „Úsměv pantáty převora“, koláč z klášterní kuchyně nebo medové placky krále Davida. Na cestu domů si můžete přibalit i sáček se sušenkami upečenými podle receptů sv. Hildegardy z Bingenu.

Reklama

Vedle kavárny „Õde“ je penzion „Tõde“

Nabídka sester však není zdaleka vyčerpána. Kavárna, která nabízí příjemné posezení až pro 40 hostů, má nově přístupnou také zahrádku. Místo je osázeno voňavými levandulemi a přes hradební zeď nabízí výhled do Bezručových sadů k Mlýnskému potoku. Sestry nabízejí hostům možnost návštěvy čítárny v prvním patře domu i chvíli pro modlitbu v soukromé kapli.

Sousední dům nalevo od kláštera je rovněž majetkem sester, které v něm už tři roky provozují Penzion Tõde s pětadvaceti lůžky. Také v jeho názvu je skrytý odkaz na Estonsko, kde řeholnice působí od 70 let 20. století. Komunita žije ve městě Tartu a učí děti v místní katolické škole. Co tedy znamená to Tõde? Pravdu.

Františkánky Marie Immaculaty působí nejen v Olomouci a v Estonsku, ale také v Brně, Uherském Brodě, na Slovensku a v Německu. Více se dozvíte na jejich stránkách.

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap