Z Olomouce do Santiaga de Compostela s partou pomocníků a na invalidním vozíku. To byl cíl putování Milana Langera, který trpěl svalovou dystrofií. Cesta dlouhá 3500 km však loni předčasně skončila jeho úmrtím ve Francii. O výjimečném půlročním pěším putování vychází kniha s názvem „Poutí k sobě“.
Autorkou skutečného příběhu je Vendula Pavláčková, která se jako asistentka a průvodkyně snažila se svými přáteli splnit Milanovi touto poutí jeho poslední velké přání. Vydání knihy má podpořit kampaň na platformě HitHit.com s cílovou částkou 80 tisíc korun. Část výtěžku z prodeje knihy poputuje do organizace Trend vozíčkářů Olomouc, kterou Milan Langer spoluzakládal.
Jak to začalo? „Dejme Santiago od domu“
„Dejme Santiago ode dveří domu!“ prohlásil jednoho večera Milan, když jsem u něj byla zase na asistenci. Milan byl můj klient se svalovou dystrofií odkázaný na vozík. Lidé s tímto onemocněním se nedožívají vysokého věku. Milanovi táhlo na šedesát. Měl silnou vůli a neskutečnou touhu žít. Vzepřel se svému osudu a žil plnohodnotný život. Přesto, že byl zcela nehybný a zvládal už jen mluvit, byl věčný optimista s úsměvem na tváři. Měli jsme toho s Milanem spoustu společného. Byli jsme oba šílenci pro každou špatnost a žili své životy naplno – každým okamžikem. A díky této kombinaci vznikla naprosto šílená myšlenka – vyrazíme pěšky z Olomouce do španělského Santiaga de Compostela a až na samotný konec světa – k Atlantiku.“ Těmito slovy popisuje autorka projekt „Poutí k sobě“, který můžete s jejím aktéry znovu prožít v připravované knize.
Kniha o náročném putování má povzbudit
„Cílem je vydat knihu Poutí k sobě aneb (ne)dokončené putování, ve které popisuji všednost i nevšednost každého dne šíleného putování. Putování, které bylo snem našeho bláznivého kamaráda na vozíku, který svůj život prožíval intenzivněji než spousta zdravých lidí. Následným cílem je věnovat výdělek z knih pro Trend vozíčkářů Olomouc (zaměstnance i klienty) na nákup výrobků od firmy Duolife, jako jsou především dezinfekce, krémy na ruce apod., které jsou v dnešní době více než nutné,“ uvádí Vendula Pavláčková.
Autorka a očitá svědkyně celého příběhu od samotné myšlenky až po dokončení pouti bez jejího hlavního iniciátora. „Spousta lidí nám fandilo, spousta nás mělo za totální blázny. Ale náš cíl byl jasný. Věděli jsme, že to bude náročnější, než si myslíme, ale ani to nás nezastavilo. Byli jsme odhodláni poprat se s každou překážkou,“ dodává Pavláčková s tím, že zkušenosti a zážitky popsané v knize nohou být inspirací pro dnešní dobu, která se potýká s náročnými a téměř neřešitelnými výzvami spojenými s celosvětovou pandemií.
Vydání nové knihy o putování „Poutí k sobě“ můžete podpořit zde.