Knihy

Třicet let vozil turisty po celé planetě. Po zavření hranic napsal knihu „Cesta může být cíl“

Cesta může být cíl a nouzový stav může být výzva. Řekl si na jaře po zavření hranic majitel cestovní kanceláře „Primatour“ Arnošt Šrámek a začal psát. Třicet let výprav do šesti světadílů vydalo na knihu, která v těchto dnech vyšla v nakladatelství Flétna.

Ostravský rodák, původní profesí inženýr ekonomie, se do podnikání v cestovním ruchu pustil hned po sametové revoluci a otevření hranic. Vyrazil na cesty a začal si plnit své sny o poznávání míst, které většina jeho vrstevníků znala dosud jen ze školního atlasu. Procestoval západní i východní Evropu a na zájezdy začal vozit klienty své cestovky Primatour. Postupně se vydával dál a dál a v průběhu tří desetiletí procestoval všech šest obydlených kontinentů. Stopku této téměř nekonečné pouti dal na jaře tohoto roku koronavirus a znovu zavřené hranice.

Dříve psal jen popisky do katalogu, teď už pracuje na druhé knize

„Najednou jsem měl čas. Nešlo nic tvořit ani nic vymýšlet. Protože jsem dost aktivní člověk, tak jsem si řekl, že si zkusím zapsat pár příběhů. Co kdyby to někoho zajímalo? Až jsem měl tři sta stran svých zážitků, dobrodružných historek a veselých příhod z návštěv nejatraktivnějších a mnohdy ukrytých klenotů naší planety,“ říká Arnošt Šrámek. V průběhu psaní si uvědomil, jak velkým štěstím je udělat ze svého hobby životní profesi. „Prací člověk tráví významný kus života a mít možnost tento čas prožít smysluplně je mimořádný benefit,“ dodává.

Přestože dosud neměl s tvůrčím psaním kromě vymýšlení anotací k zájezdům a popiskům do firemních katalogů žádné zkušenosti, s rukopisem uspěl u vydavatele Martina Leschingera. Cestovatelkou knihu plnou zážitků a dobrodružství, která si leckdy nezadají s vyprávěním legendárního Otakara Batličky, mu vydal.

Reklama

V hluboké tmě mě najednou probudily zvláštní zvuky. Déšť tiše šuměl, ale i přes tuto zvukovou kulisu bylo jasně slyšet funění, oddychování a hluboké mručení. Grizzly má excelentní čich, bylo jisté, že ví o naší přítomnosti, přesto je to hodně jiný pocit, když ho jenom slyším, vím, že je docela blízko a já jsem zachumlaný ve spacáku a zcela bezmocně vydaný jeho libovůli. Srdce se mi rozbušilo, zatajil jsem dech a snažil se zachytit každý zvuk. Zdálo se mi, že se pomalu vzdaluje, ale bylo těžké to odhadnout,“ vypráví o noci prožité v divočině v jednom z příběhů své knihy cestovatel, jehož vzpomínky vychází pod autorským jménem „Arny Šrámek“.

Druhá vlna koronaviru možná přinese i pokračování. Cestovat s klienty mimo Evropu stále nelze. „Je to riziko někde vyjet. Situace se může kdykoliv změnit. Ale nabídkový katalog na příští sezónu mám připravený,“ říká majitel cestovní kanceláře, který se i během druhého lockdownu proměnil ve spisovatele. „O první knihu je zájem, tak píšu druhou,“ vysvětluje Arny Šrámek, který v cestování vidí cíl i naplnění života.

Knihu „Cesta může být cíl“ nabízejí v e-shopech různá online knihkupectví. Lze ji také získat přímo od autora. Dokonce s věnováním a podpisem. Více informací na www.primatour.cz.

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap