Poutní místa

Litoměřický biskup Mons. Jan Baxant na pouti k Panně Marii Sněžné v Rudě u Rýmařova

Na poutní slavnost v Rudě u Rýmařova ke cti Panny Marie Sněžné se mohou letos poutníci vypravit v neděli 7. srpna. Program začíná v 10.00 hodin v kostele koncertem Smíšeného pěveckého sboru Bruntál. Ihned po představení následuje v 11.00 mše svatá celebrovaná litoměřickým biskupem Mons. Janem Baxantem.

Po skončení bohoslužby se věřící vydají po barokních zastaveních křížové cesty na Křížový vrch. Na slavnost zvou kněží bruntálského děkanátu s děkanem P. ThLic. Františkem Zehnalem.

Reklama

Barokní kostel i unikátní křížová cesta vytesaná z pískovce v roce 1760 se nachází v místě, kde na kočáru o pět let dříve havaroval uničovský rychtář Jiří Greschenberger a prvním radním. „Splašili se jim koně a v nebezpečí života učinili slib, že postaví Panně Marii kostel, když z toho vyváznou. Dobře to skončilo a oni slib splnili,“ popisuje událost text zarámovaný v předsíni kostela. Děsivou nehodu a pád do rokle znázorňuje i votivní obrázek.

Kostel Panny Marie Sněžné byl postaven v letech 1756 až 1758. Interiér ve světlých barvách s mramorovým oltářem a kopií obrazu z římské baziliky Panny Marie Sněžné. Sochy sv. Jáchyma a sv. Anny. Varhany jsou posledním hrajícím nástrojem mistra Schwarze z Města Libavá a jsou z roku 1762. A unikátní křížová cesta, která začíná jen pár metrů od kostela, je vrcholným dílem barokních mistrů z roku 1760.

Jednotlivá zastavení s reliéfy znázorňující cestu Ježíše Krista na Golgotu postupují mírně svažitou krajinou na vrchol Křížového vrchu. Zde je v nadživotní velikosti zachyceno samotné ukřižování rovněž barokním sochařským mistrem. Za Křížovým vrchem terén strmě padá do údolí a návštěvníkům tohoto místa se před očima rozprostírají roviny úrodné Hané.

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap