Poutní stezky

Film „Pěšky bez hranic“ lze do 30. října vidět na online Cestovatelském festivalu „NEZNÁMÁ ZEMĚ 2020“

Při natáčení filmu „Pěšky bez hranic“ nachodili filmaři společně s poutníky více než 400 kilometrů. Stejně jako hlavní hrdinka filmu Tereza ji zahájili ve Skalce u Trenčína, kde začíná jedna z větví Cyrilometodějské poutní stezky. Cílem je moravské poutní místo Velehrad. Tam zamíří kroky filmařů i hlavní hrdinky během téměř hodinového dokumentu čtyřikrát, pokaždé v jiné roční době a z jiného směru.

Ukázat moderní poutnictví a Cyrilometodějskou stezku

Cílem dokumentu je nejen představit fenomén moderního poutnictví, ale také nedávno vytrasovanou poutní stezku na Velehrad. Režisérkou filmu je Eva Toulová, která má za sebou tak již druhý poutnický dokument. Stejně jako poprvé spolupracovala se zkušeným poutníkem a poutnickým průvodcem Petrem Hirschem. Ten se stal i producentem nového snímku.

Mladá režisérka před třemi lety putovala se skupinou, která doprovázela vozíčkáře Honzu Duška do Santiaga de Compostela. Dokument „Camino na kolečkách“ byl odvysílán v České televizi, v televizi Noe a na internetu je dostupný až do 3. listopadu.

Polohraný dokument o Cyrilometodějském putování ze Skalky, Šaštína, Znojma a Jablunkova na Velehrad měl koncem srpna premiéru právě v cílové poutnické destinaci. Viděli jej už také diváci televize Noe a ještě dva dny jej lze shlédnout v rámci Cestovatelského festivalu „NEZNÁMÁ ZEMĚ 2020“, který je letos jen v online prostoru.

Herečka putovala společně s poutníky

Dokument „Pěšky bez hranic“ vypráví příběh mladé ženy Terezy, která má na první pohled v životě vše, co si kdy přála a vysnila – manžela, zdravou dceru a práci, která jí naplňuje. Přesto se nedokáže zbavit pocitu, že jí v životě něco chybí. Rozhodne se proto vyjít ze své komfortní zóny a díky sázce se ocitá na pouti na Velehrad. Jde pěšky, jen s batohem na zádech a poznává, co to vlastně je to moderní poutnictví. Vystavená nepříznivým podmínkám počasí, ročních období únavě a vyčerpání se navrací k původním hodnotám a nalezení něčeho dávno ztraceného.

Reklama

Hlavní roli ve filmu přijala herečka Tereza Němcová-Petrášková. Absolventka konzervatoře, oboru hudebně-dramatického si střihla hlavní roli v nové filmové romantické komedii režisérky Evy Toulové Casting na lásku. Filmový partner poutnice Terezy je herec Michal Kern, který se na televizní obrazovce objevil již například v seriálech Letiště, Ordinace v růžové zahradě, Pojišťovna štěstí nebo Ulice. Poutnickým kameramanem je Tomáš Lénárd, který se podílel na předchozím dokumentu Evy Toulové – Camino na kolečkách (2017) a je podepsán jako střihač také pod filmem režisérky Toulové – Jak se moří revizoři (2018).

Na film se můžete podívat na YouTube až do 30. října.

Foto: Tomáš Lénárd

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap