Knihy

Nejprodávanější kniha posledních dnů? Druhý díl románové trilogie Šikmý kostel

Knihkupectví jsou už od Vánoc zavřená, knihy se však stále prodávají přes internet. Podle dat analýzy Svazu českých knihkupců a nakladatelů v 11. týdnu roku (15. 03. – 21. 03. 2021) stal nejprodávanějším titulem druhý díl románové trilogie Šikmý kostel. Karvinská rodačka Karin Lednická na fiktivním příběhu inspirovaném skutečnými vzpomínkami pamětníků, vypráví dějiny zaniklého města. Středobodem knihy se stal šikmý kostel sv. Petra z Alkantary ve Staré Karviné. Je to jediné místo, které svědčí o existenci města, jemuž těžba černého uhlí přinesla slávu i pád. A pád tak hluboký, že se po něm doslova slehla zem.

První díl trilogie Šikmý kostel vyšel před rokem a zaujal zapomenutou historií

Spisovatelce Karin Lednické se jej podařilo znovu postavit v románu, jehož děj začíná obrovským důlním neštěstím roku 1894, které drsně zasáhlo do života obyvatel celého kraje. Mezi ně patří i hlavní hrdinové knihy, jejichž pohnuté osudy můžeme po následující čtvrtstoletí sledovat. Příběh je vystavěn na skutečných událostech, z nichž mnohé doposud nebyly v české románově tvorbě zpracovány. Autorka se pohybuje na prostoru, který dějiny 20. století doslova semlely. Popisem příběhů otevírá bolavá témata moderních dějin, o nichž se mnozí domnívali, že se propadly do země a zarostly plevelem stejně jako toto kdysi slavné město.

Čtenáři v Šikmém kostele objevují popisy události, které v učebnicích dějepisu chybí. Léta se o nich nemluvilo ani v rodinách, které je samy prožily. S románovými postavami prožívají 1. světovou válku, pád Rakousko-uherské monarchie a krvavé tahanice o pohraniční území mezi Československem a Polskem. Druhý díl trilogie mapuje osudy hrdinů a jejich rodin do roku 1945. Je jisté, že v třetím díle se odrazí události ještě více blízké současnosti. Jak to se Starou Karvinou dopadlo, už víme. Zůstal po ní jen ten Šikmý kostel, staré kolorované pohlednice, archivní fotografie a vzpomínky pamětníků.  

Čtenáři objevují Starou Karvinou a pátrají po základech domů románových hrdinů

Zájem o knihu a její příběhy probudil také zájem o Karvinou, starý nahnutý kostel, který se měl stejně jako ostatní domy ve Staré Karviné poroučet k zemi. „V roce 1991 byl na něj vypsán demoliční výměr,“ potvrdil současný duchovní správce Karviné P. Przemysław Traczyk. Za jeho záchranu můžeme být vděčni jeho předchůdci P. Ernestu Dostálovi, který jej svou usilovnou snahou vytrhl ze spárů likvidačních čet. V opraveném kostele jsou každou neděli slouženy bohoslužby a od jara do podzimu jej mohou navštívit také turisté. Jejich zájem během roku od vydání prvního dílu knihy Šikmý kostel výrazně stoupl.

Lidé se přijíždějí do Karviné podívat na zaniklé město z celé České republiky. Chtěj vidět místa a ulice, kde bydleli jejich románoví hrdinové. Místo domů však najdou jen plevelem zarostlou pustinu. Tu a tam je ještě vidět kousek asfaltové silnice nebo obrysy základu domů. Začíná se mluvit o Naučené stezce po stopách Šikmého kostela. „Vnímáme ten zájem čtenářů vidět ta místa, projít se po stopách hrdinů knihy. Vymýšlíme, jak to udělat, aby to fungovalo a aby lidé, kteří sem přijedou, měli z toho opravdu nějaký zážitek a odnesli si i nějaké poznání,“ uvedla autorka románu Karin Lednická.

Reklama

Podobně jako její čtenáři totiž procházela při přípravě své knížky místo o němž slyšela vyprávět pamětníky. „Nikdy předtím jsem tady nebyla. To město jsem si musela vytvořit v hlavě. Při psaní románu jsem v zaniklých ulicích Karviné prošlapala několikery boty,“ dodává spisovatelka, jejíž román se vzhledem k tématu a oblasti, do níž je zasazen jednou objeví také v polském překladu.

Knižní novinku Šikmý kostel 2 i první díl trilogie Šikmý kostel 1 seženete na online knihkupectví Kosmas.

Festival Hradecký slunovrat připravil v únoru tohoto roku u příležitosti vydání 2. dílu románové trilogie živé vysílání z šikmého kostela sv. Petra z Alkantary ve Staré Karviné. Hostem moderátora Ivo Mludka byla spisovatelka Karin Lednická. Hovoří o své knize, o historických souvislostech do nichž je děj románu zakomponován a také o ohlasech čtenářů. Autorka románu pak v další části večera odpovídá společně s duchovním správcem farnosti Karviná P. Przemysławem Traczykem na dotazy diváků.

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap