Poutní stezky

Noční úplňkoví chodci plánují putovat z Mikulova do Vídně za měsíčního svitu

Nejdříve to bylo jen z hecu, nakonec se z nápadu na noční putování za svitu Luny stala tradice a parta „Nočních úplňkových chodců“ v ní kráčí už téměř dvacet let. Nejbližší úplněk je již za pár dní. „Náměsíčníci“ se jej chystají sledovat v noci na úterý 21. září z vyhlídky nedaleko Vídně. Doputovat k ní chtějí po Svatojakubské stezce. Na cestu se vydají v neděli 19. září z Mikulova. Kdo touží po tomto netradičním putování, může se přidat.

„Milí náměsíčníci, opět po roce pořádáme oblíbené putování z Mikulova do Vídně po trase Svatojakubské cesty. Začneme netradičně v neděli 19. září a skončíme na kraji Vídně v úterý 21. září. V noci na úterý budeme z kryté rozhledny pozorovat Měsíc v úplňku. Na putování se těší vrchní náměsíčník,“ napsal Roman Klecker na web „Nočních úplňkových chodců“.  

Vysokoškoláci se vydali za úplňku na Milešovku již v roce 2002

Nápadem na noční pochod za svitu měsíce se zrodil v hlavách vysokoškolských studentů na ústecké UJEP po filmové projekci v roce 2002. „Letmý pohled do diáře říkal, že další den je úplněk, a tak jsem oslovil vedle sedící kamarády, jestli nechtějí jít o půlnoci na Milešovku. Sešlo se nás nakonec 5 a pes a byl to fantastický zážitek. A pak už se to rozjelo ve velkém stylu. Začali jsme Měsíc co Měsíc vyrážet zejména do překrásné krajiny Českého středohoří. Ta krajina nás prostě fascinuje,“ popisuje historii tohoto netradičního nočního putování Roman Klecker a dodává, že parta nadšenců zvládla ročně i 10 úplňků.

Reklama

S dokončením studia se frekvence pochodů zredukovala, přesto na noční vycházky „Úplňkoví chodci“ stále vyrážejí.  „Pravidelnou součástí putování se stal každoroční pochod na Říp (jednodenní putování z Kralup nad Vltavou, Levého Hradce, apod. nebo dvoudenní putování z Prahy – Tróje) a občasné putování z Brna či Mikulova přes Poysdorf a Mistelbach do Vídně. Někdy jsou pochody také organizovány v okolí Brna či na Pálavě. Nebráníme se ale ani novým lokacím,“ dodává Roman Klecker.

Pochod naplánovaný na zářijový úplněk má být již 117. v pořadí. Start je na Svatém Kopečku nad Mikulovem v neděli 19. září ve 12:12:12. Více o akci a možnosti se jí zúčastnit najdete na webu „Nočních úplňkových chodců“.

Fotka od Bessi z Pixabay

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap