Poutní místa

Pražské Jezulátko zdobí novou poštovní známku

Pražské Jezulátko v červených šatech je motivem nové samolepící výplatní poštovní známky, kterou Česká pošta uvede do prodeje v úterý 30. listopadu. Autorkou výtvarného návrhu je Zdeňka Kudrnová.

Malá dřevěná soška s povrchem vymodelovaným z barevného vosku zobrazující Ježíše Krista v útlém dětství je vystavená v chrámu Panny Marie Vítězné na Malé Straně v Praze a je stará více než 400 let. Soška Pražského Jezulátka pochází podle pramenů ze Španělska, kde byla také pravděpodobně zhotovena ve druhé polovině 16. století nebo dříve. Legenda vypráví, že se Ježíšek zázračně ukázal jistému mnichovi, jenž podle jeho podoby sošku vymodeloval. Podle jiné legendy vlastnila sošku svatá Terezie od Ježíše, která velmi uctívala Ježíšovo dětství.

Ježíšek je oblečený do dlouhé košilky, pod níž jsou vidět bosé nožky. Soška je oblékána do královských rouch, v minulosti byla zdobena vzácnými šperky, které pocházely z darů věřících. Hlavu Jezulátka zdobí historická korunka. Korunka se nenasazuje přímo na sošku, je připevněna samostatně těsně nad Jezulátkem.

V kostele Panny Marie Vítězné, který je ve správě Řádu bosých karmelitánů, o sošku Jezulátka pečují řeholní sestry. Péče spočívá především v převlékání oděvu sošky – šatiček. Stejně jako kněz u oltáře, se barvy oděvu Jezulátka mění podle daného liturgického období, které se řídí podle církevního kalendáře. Obecně se používají čtyři základní barvy: bílá, červená, zelená a fialová.  Převlékání sošky není jednoduchý proces: manipulace s křehkou historickou památkou vyžaduje soustředění a jemné zacházení. Na webu pragjesu.cz/oblekani-jezulatka/ lze vidět nejen proces převlékání, ale je také možné se dočíst více o historii a původu Pražského Jezulátka a Řádu bosých karmelitánů, který má toto poutní místo v péči. Červené šaty, v nichž je soška Jezulátka na známce vyobrazena, budou na sošku oblečeny v prvním měsíci příštího roku – v lednu 2022.

Reklama

Známku vytiskla metodou plnobarevného ofsetu Tiskárna Hradištko, s. r. o. v nákladu 1 600 000 kusů a její hodnota je zastoupena písmenem „E“, které odpovídá ceně za obyčejnou zásilku do zahraničí do 50 g – evropské země dle Ceníku základních poštovních služeb v aktuálním znění – k datu vydání 39 Kč.

Zájemci si mohou novou samolepící výplatní poštovní známku zakoupit na přepážkách či v e-shopu na webu České pošty.

Zdroj: Česká pošta

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap