Kláštery

Příběhy našich sousedů zazní v sále Dřevník broumovského kláštera

Ve čtvrtek 30. září v 16 hodin v sále Dřevník v zahradě broumovského kláštera proběhne slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který každoročně pořádá organizace Post Bellum. Těmito příběhy jsou vzpomínky pěti pamětníků z Broumova, Police nad Metují a Teplic nad Metují, které zdokumentovali žáci a studenti místních škol. Ve spolupráci s Post Bellum projekt pořádá Vzdělávací a kulturní centrum Broumov letos již po čtvrté.

Do projektu Příběhy našich sousedů se letos zapojilo celkem pět žákovských týmů ze dvou základních škol, gymnázia a ZUŠ. Pod vedením svých učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění žáci ze ZŠ a MŠ v Teplicích nad Metují, ZŠ Masarykovy v Broumově, Gymnázia v Broumově a ZUŠ v Polici nad Metují. V průběhu projektu týmy žáků a studentů nejprve natáčely vyprávění místních pamětníků a dohledávaly materiály k jejich příběhům. Ze shromážděných podkladů pak vytvořily vlastní dokumentární díla, která odborné i široké veřejnosti představí právě na slavnostní prezentaci 30. září.

Čtvrtý ročník projektu byl pro pedagogy i týmy velmi náročný, protože trval déle díky pandemii a probíhal za velmi přísných opatření vlády. Nešlo jen o opatření, která všichni dodržovali, ale především o ohleduplnost k pamětníkům. Vše plynulo pomalu, učili jsme se novým způsobům natáčení a komunikaci přes různé online platformy. Nakonec se podařilo celý projekt dotáhnout do zdárného konce, a to je obrovská radost. Velké poděkování patří všem pedagogům i pamětníkům, kteří se často učili pracovat s kamerou v počítačích a vyprávěli své příběhy dětem online,“ dodává regionální koordinátorka projektu Pavla Semeráková.

Žáci a studenti zpovídali například Jiřího Samka, zakladatele speciální grafické techniky „hlubotisk z lina“, jehož díla jsou zastoupena v mnoha grafických sbírkách předních galerií a muzeí doma i v zahraničí. Dále Manfréda Koláčného, který senarodil do nejtěžších bojů 2. světové války a vyprávěl studentům o odsunu a těžkých poválečných letech. Své životní příběhy vyprávěli dětem také Alena Fiedlerová z Teplic nad Metují, Břetislav Středa nebo Kristýna Dostálová. 

Projekt prvním rokem nebude soutěžní. Na Broumovsku natáčí příběhy týmy z různých měst a mezi jednotlivými týmy jsou rozdíly věkové, ale liší se i zkušenostmi v zacházení s kamerou nebo střihem nahrávky. Prezentace toho, co týmy natočily a zpracovaly, je veřejná, přijít může každý, kdo chce malé reportéry povzbudit a zatleskat jim, a každý, koho zajímá historie a příběhy 20. století.

O PROJEKTU:

V roce 2020 se do projektu Příběhy našich sousedů po celé ČR zapojilo 388 českých škol s více jak 2200 žáky a studenty, kteří pod vedením 442 učitelů zdokumentovali v 559 žákovských dokumentaristických týmech téměř 600 pamětnických příběhů. Cílem přitom nebylo zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých žáků a studentů. Žákovské dokumenty jsou dostupné na webu www.pribehynasichsousedu.cz.

Reklama

Foto: Práce studentů při nahrávce vzpomínek paní Kristýny Dostálové.

Zdroj:

Agentura pro rozvoj Broumovska
Vzdělávací a kulturní centrum Broumov

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap