Stejně jako světoznámé Pražské Jezulátko, má také milostná soška Panny Marie Svatohorské svůj bohatý šatník plášťů, do nichž je zahalovaná podle liturgické doby. Šaty pro sošku ušila v minulých staletích například císařovna Marie Terezie. K jejich výrobě použila látku ze svých stavebních. Zkusit ušít šaty Panně Marii však lze i dnes. Duchovní správa poutního místa Svatá Hora u Příbrami nabízí na svém webu střih nejen ne plášť pro Pannu Marii, ale také tzv. basičky. Jednu větší pro půlmetrovou sošku Madony a druhou menší pro Ježíška.
Šaty z hedvábí, brokátů nebo i návrh z vojenských maskáčů
Fantazii a uměleckému ztvárnění základního tvaru šatů nic nebrání. Při jedné ze soutěží z minulých let navrhly děti Panně Marii dokonce šaty z vojenských maskáčů. Tradice obdarovávání sošky novými modely je stará několik staletí. „K dárcům šatů Panny Marie Svatohorské se i v současnosti připojují mnozí. Z významných dárců můžeme jmenovat z dávné historie císařovnu Marii Terezii. Z nedávné doby zde máme například hned dvoje šaty od papežského rady Mons. Judy Thaddeuse Okolo. Šaty přinášejí také mnozí poutníci jako dík za uzdravení nebo jiné vyprošené milosti,“ uvedl varhaník a sbormistr poutní baziliky Pavel Šmolík.
Soška Panny Marie s Ježíškem měří 49 cm a podle tradice ji z hruškového dřeva vyřezal pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic, který působil v polovině 14. století v době panování krále a císaře Karla IV. Na Svatou Horu u Příbrami byla podle různých pramenů někdy od první poloviny 16. století do roku 1620. Od té doby začala na Svatou Horu proudit procesí věřících. Soška má tmavou barvu. Původní hruškové dřevo totiž působením času ztmavlo. Oltář, kde má soška své trvalé místo, je vyrobený z příbramského stříbra.
Největší sláva na Svaté Hoře je vždy v červnu k výročí korunovace
Soška byla slavnostně korunována 22. června 1732. Korunky pro Pannu Marii a Ježíška, stejně jako roucho zdobené drahokamy vytvořil pražský zlatník Jan Ferdinand Schachtel. Slavnost výročí korunovace patří od té doby mezi nejvýznamnější poutě na Svaté Hoře. Tehdy soška opouští oltář a je nesena na nosítkách v průvodu mezi poutníky. Během mše svaté, která je celebrována mimo baziliku, zůstává mezi poutníky blízko venkovního oltáře.
Poutní místo ve svém muzeu ukrývá darované šaty staré několik staletí. Kromě šatů darovaných císařovnou Marií Terezií, jsou to desítky dalších unikátů z drahého sukna, brokátu nebo malovaného hedvábí. „Máme zde šaty z Nigérie nebo až z Kolumbie,“ dodal Pavel Šmolík. Do sbírky šatů poutní místo zařadí i další šaty, které poutníci ušijí a Panně Marii na Svatou Horu při své pouti přinesou. K tomu slouží právě zveřejněný střih, s nímž si zručné švadlenky snadno poradí. „Střih jsme měli k dispozici již na starých webových stránkách. Nyní jsme jej aktualizovali také na novém webu,“ vysvětlil svatohorský varhaník.
Střih na šaty pro Pannu Marii Svatohorskou najdete zde.
Více o poutním místě Svatá Hora u Příbrami www.svata-hora.cz.
Foto: Jana Chadimová/Člověk a Víra