Na cestu

V Polsku a na Slovensku biskupové ruší dispens od povinné účasti na nedělní mši

Výjimka z povinné účasti na nedělní bohoslužbě už za několik dní přestane platit v Polsku i na Slovensku. Biskupové v obou sousedních zemích se na svých plenárních zasedáních rozhodli všeobecný dispens zrušit. Většině věřících tak již nebude stačit sledovat bohoslužby v televizi a rádiu nebo online přenosech na internetu, jak bylo zvykem v nejtěžších měsících boje s pandemií.

V Polsku dispens končí ve všech diecézích v neděli 20. června a na Slovensku 30. června. V České republice vyzvali biskupové již v polovině května věřící, aby se postupně vraceli do kostelů. Dispens však takto oficiálně zatím zrušen nebyl. Stále totiž platí omezení účasti. Při respektování dvoumetrových rozestupů se totiž do kostelů nemohou všichni věřící v početných farnostech vejít. Počet věřících však již žádným vládním opatřením stanoven není.

Situace se zlepšuje. Kostely je možné navštěvovat bez starostí

Podobně jako čeští biskupové ve svém prohlášení z Nepomuku povzbuzují jejich slovenští kolegové věřící, aby se všude tam, kde to podmínky umožňují, co nejdříve vrátili k osobní účasti na bohoslužbách. „V důsledku okolností byla tato účast dlouhou dobu zakázaná nebo limitovaná. Díky zlepšující se situaci je však stále více možné chrámy bez starostí navštěvovat,“ uvedli slovenští biskupové.

Reklama

„Mediální přenosy liturgií poskytli vzácnou pomoc v čase pandemie, nemohou však natrvalo nahradit osobní přítomnost na liturgii. Bylo by nesprávné, kdybychom si na slavení před obrazovkami zvykli nebo je pokládali za plnohodnotnou alternativu,“ upozorňují biskupové na Slovensku.

Na základě rozhodnutí Konference biskupů Slovenska pozbývá všeobecný dispens od povinné účasti na nedělních bohoslužbách a přikázaných svátcích svou platnost 30. června 2021. „Povinnost účastni nebude zavazovat věřící, pro které může být návštěva chrámu zvýšené zdravotní riziko a samozřejmě také ty, kterým přítomnost neumožní lokální okolnosti. Například zhoršená epidemická situace,“ dodávají biskupové ve svém prohlášení.

Fotka od Ajale z Pixabay

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap