Hudba Příběhy

85 letý dirigent nemohl po více než 40 letech uspořádat vánoční koncert. Dva dal na internet

Více než 40 let pořádal opavský dirigent, zpěvák a varhaník Karel Kostera vánoční koncerty. Bez České mše vánoční od Jakuba Jana Ryby se neobešly žádné Vánoce od 80. let 20. století. Až ty letošní. S nepřízní osudu se však dirigent, který letos na konci října oslavil 85 let, vyrovnal docela moderně. Ještě před Vánocemi umístil na internet dvě starší nahrávky a popřál lidem krásné prožití vánočních svátků a vše nejlepší do nového roku.

Poprvé za varhanami v 12 letech ve Slavkově

Hudba, pěvecké sbory a varhany jsou pro Karla Kosteru celoživotní láskou. Poprvé za královský nástroj usedl ve 12 letech. Psal se rok 1947 a v jeho rodném Slavkově u Opavy neměl kdo hrát. Syn místního řezníka se vyučil cukrařině a stal se v ní věhlasným mistrem. Hudba a sborový zpěv jej však stále přitahovala. Pěvecký sbor Stěbořice, který založil, se stal fenoménem. Jako dirigent s ním procestoval celou Evropu. Každoroční vánoční koncerty pak byly vždy slavnostní tečkou za celoroční sborovou sezónou.

Nahrávka z roku 2000 s muzikanty z Katovic

V roce 2000 byl vánoční koncert, při kterém účinkoval komorní orchestr filharmonie Katovice, natočen na videozáznam. Ten se nyní podařilo Karlu Kosterovi „vyštrachat“ a za pomocí vnuka Jana pověsit na internet. Od 10. prosince si Českou mši vánoční na archivní nahrávce pustilo 700 posluchačů. Na úvod jim sbor zazpívá koledy – Narodil se Kristus Pán, Náchodskou pastorelu a Čas radosti veselosti. Dál už na záznamu zní Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby.

Reklama

Nahrávky pomohl umístit na internet vnuk

„Bohužel, doba nám nepřeje a letos koncert pořádat nemůžeme. Mrzí mě, že se nesetkáme, tradičně za spoluúčinkování sólistů a členů orchestru opery Slezského divadla v Opavě s koncertním mistrem Jiřím Crhou. Proto jsme s vnukem Janem vyštrachali z archivu nahrávku vánočního koncertu z roku 2000 za účinkování komorního orchestru Filharmonie Katovice. Snad vám tato vzpomínka zkrášlí vánoční čas,“ uvádí Karel Kostera, který koncert v konkatedrále Panny Marie v Opavě 27. 12. 2000 dirigoval.

Chlapecký sbor zazpíval poprvé v roce 2016

Záznam z roku 2000 však není jedinou nahrávkou, která se před Vánoci na internetu objevila. Divákům se představil Karel Kostera osobně na místě, které má nejraději. Varhany ve stěbořickém kostele. Osobně uvádí čtyři roky starou nahrávku, kde se poprvé představil opavský chlapecký pěvecký sbor. „V tomto kostele ve Stěbořicích hraju na varhany od roku 1965,“ říká na úvod Karel Kostera a dodává, že s místním pěveckým sborem pořádá koncerty více jak 40 let. „S kamarádem jsme vyštrachali záběry z roku 2016. Účinkují tam opavští sólisté a členové orchestru Slezské opery Opava a také chlapecký sbor který v Opavě vedu. Ti kluci tehdy spolu zpívali jen půl roku a koncert byl tak jejich premiérou,“ dodal Kostera, který dříve vedl i chlapecký pěvecký sbor přímo ve Stěbořicích.

Doufám, že se někde ještě sejdeme

Obě nahrávky nabídl divákům a posluchačům na internet jako náhradu za neuskutečněný vánoční koncert v roce 2020. „Nabízíme tuto nahrávku. Budete-li mít chuť si ji poslechnout a zpříjemnit si vánoční svátky. Doufám, že se někde sejdeme,“ dodává Karel Kostera s přáním všeho nejlepší do nového roku. Děkujeme a přejeme pevné zdraví.

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap