Poutní místa

Bazilika sv. Jana v Lateráně má dnes svátek. Vydejte se na virtuální prohlídku

Dnes 9. listopadu má svátek Bohdan. Kořeny tohoto křestního jména najdeme v řečtině. Theodor se skládá ze slov „Theos“ (Bůh) a „dor“ (dar) tedy doslovně „Božidar“. Božím darem pro ranou církev byla Lateránská bazilika, jejíž posvěcení si dnes připomíná církevní kalendář. Je označována za „Matku a hlavu všech kostelů hlavního města a celého světa“ je nestarší ze čtyř římských papežských bazilik.

Stavbu tohoto velkolepého chrámu zahájil roce 313 na lateránském poli císař Konstantin Veliký (syn sv. Heleny, která v Jeruzalémě objevila ostatky sv. Kříže). Učinil tak na poděkování za vítězství nad Maxenciem u Milviova mostu, k němuž došlo ve znamení kříže 28. 10. 312. Bylo to za papeže Miltiadesa jemuž měl v úmyslu chrám předat.

K dobudování stavby došlo až za pontifikátu jeho nástupce, papeže Silvestra I., který ji zasvětil již roku 318 Kristu Spasiteli (údaj radia Vatikán) a její posvěcení vykonal v roce 324. Výročí posvěcení je od 12. století slaveno každoročně 9. listopadu. Zda k němu došlo právě v tento den, není jisté.

Giuseppe Vasi zachytil baziliku na Lateránském náměstí v roce 1752. Obr. Wikimedia.org

Lateránský bazilika se stala sídlem papežů i dějištěm pěti všeobecných církevních sněmů (1123, 1139, 1179, 1215 a 1512-1517). Podstatné je, že se stala matkou všech křesťanských chrámů a k těmto chrámům Božím patříme i my.

Reklama

Více informací k Lateránské bazilice najdete na webu catholica.cz.  

Virtuální online výlet do centra Říma

Při poutních cestách do Říma patří návštěva této baziliky k jednomu z hlavních bodů programu. Bazilika sv. Jana v Lateráně (Basilica di San Giovanni in Laterano) plným názvem Arcibazilika Nejsvětějšího Spasitele a sv. Jana Křtitele a Jana Evangelisty, je biskupský kostel (katedrála) města Říma s titulem basilica maior. Stojí asi 1,2 km jihovýchodně od Kolosea u stanice metra A San Giovanni. Je součástí stavebního komplexu Laterán, který byl až do 14. století sídlem papežů a kde sídlí také Lateránská univerzita.

Kdo se do Lateránu a baziliky sv. Jana ještě nepodíval, může tak udělat hned prostřednictvím virtuální prohlídky.

Odkaz na online procházku po nejstarší a nejvýznamnější papežské bazilice najdete zde.

Fotka od pascal OHLMANN z Pixabay
Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap