Mezi úspěšné projekty crowdfundingové kampaně na dárcovském portálu Hithit.com se zcela jistě zařadí unikátní kaple Nesvačilka. Projekt místních farníků propaguje duchovní správce z Moutnice P. René Václav Strouhal a řada mediálně známých tváří. Od spuštění kampaně na začátku října se podařilo získat více než 100% z avízované částky 100 000 korun.
Sbírku na kapli, která již stojí u obce Nesvačila na jih od Brna a je postavena jen z kamenů a dřeva, podpořila řada osobností. Mezi odměnami za finanční podporu určenou k dostavbě kaple se již „vyprodaly“ večeře s hercem Janem Přeučilem, akustický koncert Petra Bendeho, posezení v kavárně s herečkou a dabérkou Simonou Postlerovou nebo večeře s bývalou Miss Jitkou Boho.
Mezi nabízenými odměnami však ještě zůstává celá řada možností k podpoře díla, na které místní farníci čekali bezmála 100 let. Duchovní správce farnosti Moutnice, pod nějž Nesvačilka pastoračně spadá, plánuje dokončit nejen kapli, ale i úpravu okolí. Více v tomto článku na www.poutnictvi.cz
Farnost Sedlec shání 450 tisíc korun na stavbu pyramidy z lebek
Na dárcovské platformě HitHit.com v současné době probíhá sbírková kampaň farnosti Sedlec, která se stará o významnou kulturní památku barokní kostnice. Cílem jejich sbírky je získat 450 tisíc korun na restaurování interiéru kostnice. Konkrétně jde o znovupostavení jedné ze čtyř pyramid složených z ostatků obětí morové epidemie. Zatím má na kontě desetinu z cílové částky.
„Od roku 2014 rekonstruujeme sedleckou kostnici – bez dotací, grantů, fondů, jen z vlastních příjmů. Loni jsme rozebrali první ze čtyř kosterních pyramid a v zimě bychom ji chtěli vrátit zpátky. Buďte u toho s námi!“ Zní výzva z farnosti, která je doplněná celým příběhem kostnice v Sedleci.
Turisticky hojně vyhledávané pohřebiště v kostele Všech svatých byl postaven na konci 14. století na tehdy velmi rozsáhlém hřbitově. V 15. století se začal prostor hřbitova zmenšovat a bylo zapotřebí exhumované ostatky někde uložit a právě k tomu účelu sloužila dnešní dolní kaple.
Ostatky zemřelých umělecky seskládal poloslepý mnich. Pomáhal i Santini
Podle legendy začal s „výzdobou“ kostnice poloslepý mnich v roce 1511, seskládal šest velkých pyramid, a když tuto práci dokončil, údajně se mu zrak zázračně vrátil zpět. Dvě ze šesti pyramidy byly postupně rozebrány při opravách pro účely další dekorace interiéru. A to na začátku 18. století při přestavbě, kterou vedl Jan Blažej Santini Aichel. Tento slavný stavitel je označován za nositele ideje a autora základní koncepce nynější kosterní výzdoby v duchu barokní zbožnosti i principů barokní estetiky.
V 19. století v práci na výzdobě interiéru pokračoval řezbář František Rint, který do Sedlce přišel na pozvání rodiny Schwarzenbergů, kteří kostel Všech svatých koupili ve veřejné dražbě. František Rint opatřil dolní kapli domintantními prvky – například erbem rodu Schwarzenbergů a nebo velkým 150 kg vážícím lustrem, který je údajně složen ze všech kostí lidského těla.
Chceme památku opravit bez dotací, aby vydržela dalších 200 let
Cílem farnosti Sedlec, která o památku pečuje a také zajišťuje turistický ruch, je pokračovat v započatých restaurátorských pracích. „Letos chceme v dolní kapli kostnice začít stavět rozebranou pyramidu a do roku 2027 dokončit obnovu sedlecké kostnice tak, aby bez větších zásahů vydržela minimálně další dvě staletí,“ uvádějí autoři výzvy na HitHit.com.
Vedení farnosti v čele s duchovním správcem P. Pavlem Tobkem se pokračuje v zahájených opravách i v této době sužované pandemií a nedostatkem turistů. „Na jaře v roce 2020 vyvstala důležitá otázka – kde na to vezmeme peníze, když turisté prakticky přestali jezdit a právě oni jsou ti, díky kterým celou stavbu financujeme. A tak jsme tady na hithitu a věříme, že nám s poskládáním pomůžete,“ dodávají správci sedlecké kostnice.
Kdyby se do obnovy barokní památky nepustili, hrozila by její zkáza. Současně nechtějí využívat dotace, protože byrokracie by jejich úsilí komplikovalo. „Proč na to nechceme využívat dotace? Protože jsme si dali závazek udělat obnovu, jak nejlépe dovedeme, minimálně na další dvě staletí. Chceme to být my, kdo si vybere dodavatele, kterým můžeme důvěřovat. A také víme, že v případě obnovy takovéto památky je prostě nemožné jít cestou fixních termínů, výběrových řízení a zdlouhavých administrací.“
Všechno o projektu na jdete na HitHitu najdete a o více se sedlecké kostnici dočtete na www.sedlec.info.
Ilustrační foto: www.sedlec.info