Poutní místa

Betlém na Svaté Hoře má novou figurku anděla. Poutní místo nabízí nově vystřihovánku jesliček

Svatohorský betlém, který v roce 2001 pořídil pro mariánské poutní místo tehdejší farář P. Stanislav Přibyl, CSsR, se letos rozrostl o jednu novou figurku. Postava anděla, která ve svatohorských jesličkách dlouho chyběla, se v něm objeví na Štědrý den. Doplnit betlém se podařilo díky štědrosti dárce, který jeho výrobu uhradil, flexibilitě řezbáře Bedřicha Šilara od Lanškrouna a organizačním schopnostem Jána Chvalníka z Příbramského spolku betlémářů.

Poutní místo aktuálně nabízí také vystřihovánku s motivem Svatohorského betléma. Zastoupeny jsou základní figurky a betlémská stáj. Další postavičky bude možné přikoupit a do betléma vsadit v dalších letech. Nyní je možné základní sadu jesliček pořídit za 160 korun v poutnickém e-schopu.

Reklama

Autorem Svatohorského betléma je Jan Ježek ze Sudína u Dobrušky. V prvním roce byl betlém vybaven jen základní figurami – Svatou rodinou, pastevcem s ovcemi a třemi králi. Doplnění tvořila chýše a v plánu bylo další rozšíření. Toho se betlém dočkal v dalších letech, ale dokončit jej v plánovaném rozsahu včetně pozadí s bohatou architekturou a vedutou Svaté Hory se nepodařilo. V současnosti však pod rukama lanškrounského betlémáře Bedřicha Šilara vznikají další figury. Nyní jich je okolo padesáti. Některé postavy mají dokonce obličeje donátorů, kteří na jejich tvorbu přispěli.

Svatohorský vystřihovací betlém lze získat v internetovém poutním obchodě.

Více o dění na poutním místě Svatá Hora na https://svata-hora.cz/.

Reklama

Podobné příspěvky

Share via
Copy link
Powered by Social Snap