Letošní Vánoce mají jednu jistotu. Betlémské světlo. I přes všechna omezení, která panují v cestování mezi jednotlivými zeměmi, se hornorakouskému rozhlasu ORF podařilo do Lince dopravit lampu se hořícím plamínkem z Betléma. Letos si pro něj však nezaletěl žádný rakouský školák, jak bylo dlouholetou tradicí. Světlo z místa Ježíšova narození lidem v Evropě zprostředkovala devítiletá betlémská dívka Maria Khoury.
Devítiletá dívka Maria u místa Ježíšova narození
Školačka z místní křesťanské rodiny se úkolu ujala s velkou radostí. „Moje rodina a já jsme velmi hrdí, že můžeme být součástí letošní rakouské vánoční tradice,“ řekla Maria z Betléma, kterou při přebírání světla v chrámu Božího narození vyfotografoval kameraman Walid Kamar z Jeruzaléma. Jeho úkolem také bylo dopravit speciální lampu na letiště do Tel Avivu. Odtud se tradiční vánoční symbol dostal v minulých dnech do Rakouska.
Rodina Walida Kamara provází kampaň „ORF-Friedenslicht – Světlo míru“, jak se vánoční akce oficiálně v Rakousku jmenuje, od jeho počátku v roce 1985. Lampu s hořícím plamenem předal izraelský kameraman v Tel Avivu bezpečnostnímu důstojníkovi letecké společnosti Austrian Airlines Wolfgangu Kerndlerovi. Navzdory přísnějším bezpečnostním požadavkům bylo možné světlo z Betléma přivést do Rakouska ve speciální ohnivzdorné lampě a dopravit do sídla regionálního studia ORF v Linci.
Lampy se budou předávat na hranicích států
Betlémské světlo jako symbol Vánoc se prostřednictvím dobrovolníků šíří z rozhlasové stanice v Linci do celého Rakouska a desítky let překračuje hranice do okolních zemí. Na šíření světla se podílejí rakouské dráhy, dobrovolní hasiči, Červený kříž, Samaritáni, skauti, farnosti a další organizace. Do České republiky tradičně světlo přivážejí skauti. Slavnostní ceremoniál, který byl naplánován v Salcburku, byl však kvůli koronakrizi zrušen. Světlo se i tak dostane do českých domovů.
„Vzhledem k současnému vývoji epidemie proběhne v sobotu 12. prosince 2020 místo mezinárodního setkání skautských delegací v Rakousku online stream z ekumenické bohoslužby v Salzburgu. Vlastní předávání plamínku Betlémského světla proběhne na hranicích sousedících států, které jej následně předají na dalších hranicích svým sousedům,“ uvádějí skauti na stránce věnované Betlémskému světlu.
Skauti světlo rozvezou po Česku v sobotu 19. prosince
Rozvoz po České republice je pak naplánován na následující sobotu 19. prosince. „Pokud to situace dovolí, proběhne rozvoz Betlémského světla po republice. Tímto dnem začíná možnost pořádání místních akcí. Doufáme, že epidemiologická situace v prosinci dovolí průběh rozvozu Betlémského světla i místních akcí. Samozřejmě se budeme snažit v co největší míře respektovat nařízení pro omezení šíření nákazy,“ dodávají skauti.
Novodobý vánoční zvyk se z Horního Rakouska za 35 let rozšířil do celého světa. Betlémské světlo je tak pro miliony lidí nedílnou součástí Štědrého dne. „Díky své celosvětové vánoční tradici je toto světlo vědomým znamením touhy po míru a stanice ORF by ráda lidem v těchto nepokojných dobách dala také letos tuto známou vánoční tradici,“ uvedl regionální ředitel ORF Kurt Rammerstorfer. Jeho slova doplnil patron kampaně hornorakouský hejtman Thomas Stelzer. „Zejména v těchto náročných dobách by světlo míru z Betléma nemělo být jen důležitým symbolem Vánoc, ale především znamením důvěry a sounáležitosti.“
Fotka od Jong-man Kim z Pixabay